Przygotowali 21 Szlachetnych Paczek

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą niezapomniane dla wielu potrzebujących wsparcia rodzin z terenu gminy Ziębice. A to za sprawą inicjatywy Szlachetna Paczka.

Świąteczna akcja Szlachetna Paczka jest organizowana w Polsce już od 16 lat. Do gminy Ziębice dotarła trzy lata temu. W tym roku, dzięki pracy 9 wolontariuszy i dobremu sercu wielu mieszkańców, wsparcie otrzymało 21 rodzin z gminy Ziębice.

Jak działa Paczka?

Szlachetna Paczka to ogólnopolska inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie WIOSNA. Polega na dotarciu do będących w potrzebie rodzin, poznaniu ich i ich potrzeb oraz umieszczeniu tych informacji w postaci anonimowych opisów w internetowej bazie rodzin na stronie szlachetnapaczka.pl.  Darczyńca, po wybraniu z bazy rodziny, której chce pomóc, przygotowuje pomoc odpowiadającą jej potrzebom. Najczęściej jest to żywność i przedmioty codziennego użytku.

Oczywiście darczyńca nie musi działać sam. Najczęściej zaprasza do wspólnego przygotowania Paczki swoich najbliższych, znajomych i współpracowników. Wsparciem w przygotowaniu pomocy jest wolontariusz. W grudniu, w finałowy weekend akcji, darczyńcy dostarczają Paczki wolontariuszom, którzy przekazują je rodzinom.

Lokalni działacze

W gminie Ziębice znajdujące się w potrzebie rodziny wyszukiwane były za  pośrednictwem instytucji, które są najbliżej nich – szkół, przedszkoli, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także parafii i stowarzyszeń. W kolejnym etapie swoją pracę rozpoczęli lokalni wolontariusze.

W tym roku działaliśmy w małej grupce, która liczyła 9 osób – mówi Barbara Sawka, koordynator Szlachetnej Paczki w gminie Ziębice. Wolontariusze, po przeszkoleniu, otrzymali wstępne zgody oraz adresy rodzin i wyruszyli na wywiady, podczas których analizowali czy Paczka da potrzebującym szansę na zmianę – to istotne kryterium przyjęcia rodziny do projektu bądź nie. Kolejnym krokiem było przygotowanie opisu rodziny do umieszczenia w internetowej bazie. Wolontariusze przeprowadzali także rozmowy z darczyńcami, a podczas finału akcji rozwozili potrzebującym rodzinom paczki.

Zjednoczeni w słusznej sprawie

W tym roku w gronie wolontariuszy byli: Małgorzata Domaradzka, Marek Matkowski, Aneta Pietruniak, Edyta Ryś, Dorota Sala, Marta Syposz, Patrycja Szkwarek i Agata Szczepańska. – Zaangażowanie tych ludzi jest ogromne – podkreśla Barbara Sawka. – Cieszy fakt, że tworzymy drużynę, w której każdy z każdym się jednoczy w słusznej sprawie.

Co motywuje darczyńców i wolontariuszy do zaangażowania się w Szlachetną Paczkę? – To chęć pomocy i wiara w drugiego człowieka – mówi Barbara Sawka. A co jej samej daje zaangażowanie w tę szczytną inicjatywę? – Dla mnie ten projekt to przede wszystkim spotkanie z ludźmi, którzy gdzieś się zagubili i nie potrafią sami sobie poradzić, z ludźmi wartościowymi. To poszerzenie horyzontów, zdobycie nowych doświadczeń. Czuję się przy tym spełniona i potrzebna. Uśmiech dziecka, które otrzymało upominek jest bezcenny. Płacz mamy, która otrzymała spodnie czy torebkę, jej podziękowania i rozmowa, zaproszenie na kawę – to trzeba przeżyć! – opowiada.

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

Dodaj komentarz