Sportowcy i działacze sportowi, dzięki którym gminny sport się rozwija

We wtorkowe popołudnie uczestnicy V Ziębickiej Gali Sportu mogli przekonać się o tym, jak wiele dzieje się w obszarze sportu w gminie Ziębice. Wręczonych zostało 8 nagród wybranych spośród 40 nominacji ujętych w 7 kategoriach oraz nagroda specjalna. Ziębicka Gala jest jedyną w powiecie ząbkowickim imprezą doceniającą lokalne dokonania w obszarze sportu.

W kategorii „Sportowa impreza roku” nominację otrzymały: XVII Memoriał Bokserski im. Jana Heimanna, V Półmaraton Henrykowski, I Memoriał im. Henryka Kowalczyka, Piknik Motocrossowy – Charytatywny Trening „Pomagamy Olkowi”, XI Rekreacyjny Rajd Rowerowy oraz Bieg Śladem Księgi Henrykowskiej. Zwycięzcą został XVII Memoriał Bokserski im. Jana Heimanna – turniej bokserski, który odbył się 5 listopada 2016 r. w sali widowiskowej Ziębickiego Centrum Kultury. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Bokserskiego, a gościem honorowym – mistrz olimpijski Marian Kasprzyk. W ramach Memoriału odbył się międzynarodowy mecz bokserski, w którym Jaskinia Lwa zmierzyła się z drużyną ukraińską z okręgu wołyńskiego. Mecz zakończył się wynikiem 10:4 dla polskiej drużyny. Najbardziej zaangażowanymi w organizację tej imprezy byli: Sebastian Kubas, Zbigniew Sawicki, Sylwester Hojda, Franciszek Jaszczyszyn, Kamil Jaszczyszyn i Adrian Kwit.

Wojciech Hyla, Piotr Baca, Janusz Kwaśnica, Zbigniew Sawicki, Grzegorz Bartkiewicz i Wojciech Dryk to nominowani w kategorii „Działacz roku”. Pamiątkową paterę otrzymał tym razem Janusz Kwaśnica – założyciel i członek zarządu klubu piłki ręcznej UKS „Jedynka”. Inicjator i organizator Memoriałów im. Tadeusza Gottfrieda, turniejów piłki ręcznej o Puchar Dyrektora Gimnazjum Publicznego w Ziębicach oraz turniejów dziewcząt i chłopców z Dolnego Śląska. Organizator letnich obozów dla młodzieży z terenu gminy Ziębice w Tułowicach. Wraz z wychowankami uczestniczył dwukrotnie w Mistrzostwach Polski piłki ręcznej plażowej w Szczecinie. Corocznie, dzięki jego staraniom drużyna dziewcząt i chłopców uczestniczy w rozgrywkach Ligi Dolnośląskiej.

Wyjątkowo dwóch zwycięzców wybrano spośród sześciu nominacji w kategorii „Sportowiec roku”. Nominowanymi byli: Kamil Tutkaj, Wiesław Jabłoński, Józef Wyspiański, Sebastian Kruszelnicki, Tadeusz Kruszelnicki, Wiesław Kowal, a nagrody przypadły ex aequo Wiesławowi Jabłońskiemu oraz Tadeuszowi Kruszelnickiemu. Uprawiana przez Wiesława Jabłońskiego dyscyplina sportowa to armwrestling. W 2016 r., na Mistrzostwach Świata w Błagojewradzie w Bułgarii, zdobył złoty medal w kategorii senior Grand Master +100 kg w siłowaniu na lewą rękę. Wraz z drużyną UKS Black Skorpion Przyłęk na drużynowych Mistrzostwach Polski rozgrywanych w Gdańsku zdobył złoty medal. Z kolei Tadeusz Kruszelnicki to dobrze znany ziębiczanom paraolimpijczyk. Reprezentował Polskę w na sześciu kolejnych paraolimpiadach począwszy od Atlanty – w 1996 r., a kończąc na Rio w 2016 r. W ubiegłym roku zdobył również Mistrzostwo Polski w singlu i deblu, a także wygrał takie turnieje jak: Poznań Open, Karvina Open w Czechach, Camozzi Open we Włoszech. Został także wicemistrzem turniejów Austrian Open, Czech Prague Open oraz Sion Indoor w Szwajcarii.

Nominowani w kategorii „Sportowe odkrycie roku” to Dawid Ciesielski, Tomasz Turzański, Krzysztof Dziewa, Judyta Hałaniuk, Mateusz Boboński i Kamila Świdzińska. Zwycięzcą ogłoszono Tomasza Turzańskiego – 15-letniego boksera Ziębickiego Klubu Bokserskiego Jaskinia Lwa, na co dzień ucznia Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie. Tomasz zdobył pierwsze miejsce w rozgrywanych w Opolu eliminacjach do Mistrzostw Polski okręgu dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego. Jego największym sukcesem jest zdobycie na Mistrzostwach Polski Młodzików złotego medalu w kategorii 50 kg. Mistrzostwa rozgrywane były w Tarnowie Podgórnym, a udział w nich wzięło 72 zawodników z 47 klubów.

W kategorii „Trener roku” nominowano Jerzego Koprowskiego, Jacka Ławrynowicza, Katarzynę Owczarek, Piotra Wilczewskiego i Grzegorza Wołczyka, a zwycięzcą został Piotr Wilczewski – trener bokserów Ziębickiego Klubu Bokserskiego Jaskinia Lwa. W tym roku jego podopieczny Tomasz Turzański na Mistrzostwach Polski Młodzików zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski, a Filip Piter powrócił z brązowym medalem. Drużyna Jaskinia Lwa na Międzynarodowym Turnieju Bokserskim w Oławie zajęła pierwsze miejsce, a jej zawodnik Dawid Gurtatowski został wybrany najlepszym zawodnikiem Turnieju.

W kategorii „Drużyna roku (seniorzy)” do nagrody nominowano kluby: Harnaś Starczówek, Sparta Ziębice, LKS Henrykowianka, Znicz Lubnów i Błękitni Niedźwiedź. Zwycięstwo przypadło drużynie Harnaś Starczówek, która uzyskała w ubiegłym roku awans do wyższej klasy rozgrywek A klasy i po rundzie jesiennej zajmuje 6. miejsce. Wśród zawodników wyróżniają się: Piotr Gładysz, Michał Cholewa, Przemysław Klim, Łukasz Głowak, Sylwester Kozłowski, Tomasz Pajestka, Seweryn Nocoń, Krystian Dworak i Marek Dworak.

Natomiast „Drużyną roku (juniorzy, młodzicy)” zostały koszykarki UKS „Dwójka” – wicemistrz Dolnego Śląska w piłce koszykowej dziewcząt. Zdobyły 1. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju koszykówki w Strzelcach Opolskich oraz 4. miejsce na Festiwalu Koszykówki w Sosnowcu. Wicemistrzowski skład tworzyły: Lena Brzuszek, Klaudia Herbut, Joanna Zając, Dominika Pawlak, Julia Konieczny, Oliwia Bobrowska, Julia Malinowska, Klaudia Łebska, Magdalena Szawan, Amelia Wojciechowska, Arleta Kustra, Oliwia Kupecka, Amelia Kozioł i Wiktoria Zając. Trenerem drużyny jest Jacek Ławrynowicz. Pozostałe nominowane drużyny to: koszykarki Gimnazjum Publicznego w Ziębicach, koszykarki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Ziębicki Klub Bokserski Jaskinia Lwa, piłkarze ręczni Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach oraz drużyna piłkarska juniorów Sparta Ziębice.

Podczas Gali wręczona została również nagroda specjalna dla MKS Sparta Ziębice. Klub powstał 5 maja 1946 r. i w 2016 r. obchodził 70. rocznicę istnienia. W swojej historii dwukrotnie został uhonorowany odznaką honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nie każdy ma świadomość, że w klubie, na przestrzeni tych 70 lat, oprócz piłki nożnej i boksu działały też takie sekcje jak piłka ręczna, siatkowa, tenis stołowy, piłka koszykowa kobiet, a nawet… akrobatyka sportowa. Obecnie w klubie działa sekcja piłki nożnej, a drużyna seniorów gra na poziomie klasy A.

Specjalne wyróżnienia za dotychczasowe zaangażowanie na rzecz boksu otrzymał także Franciszek Jaszczyszyn, działacz Ziębickiego Klubu Bokserskiego Jaskinia Lwa oraz wiceprezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Bokserskiego we Wrocławiu ds. Organizacyjnych.

V Ziębicką Galę Sportu uświetniły występy uzdolnionych wokalnie uczennic Gimnazjum Publicznego w Ziębicach, a wśród nich solistek: Marioli Nenkin, Katarzyny Niciei i Aleksandry Świderskiej. Młode wokalistki przygotowywały się pod kierunkiem swojej nauczycielki Marzeny Jabłońskiej.

Goście Gali mogli też dowiedzieć się na czym polega trening zawodników armwrestlingu podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez UKS Black Skorpion Przyłęk, który poprowadził Adrian Ferenc, jeden z inicjatorów tego powstałego w 2009 r. klubu. Na drużynowych Mistrzostwach Polski rozgrywanych w ubiegłym roku w Gdańsku „czarne skorpiony” wywalczyły 41 medali – najwięcej w Polsce, a następnie z powodzeniem reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Świata.

V Ziębicką Galę Sportu poprowadził Andrzej Regner, dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu, które było organizatorem tego wydarzenia.