Triumfowali w „Pegaziku”

23 utalentowane młode osoby wzięły udział w miejsko-gminnych eliminacjach do konkursu recytatorskiego „Pegazik”, które odbyły się 2 lutego w Ziębickim Centrum Kultury.

Konkurs skierowany był do młodzieży z gminnych szkół. Występowała ona w podziale na dwie grupy. Zadaniem „Młodszych”, czyli reprezentantów szkół podstawowych, było wyrecytowanie wybranego wiersza. W tej grupie wzięło udział aż 16 uczestników. „Starsi” natomiast oprócz wiersza mieli do wyrecytowania także fragment prozy. W tej rywalizacji zmierzyło się 8 osób.

W grupie „Młodsi” pierwsze miejsce zajęła Oliwia Sopuch – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach, która wyrecytowała wiersz „Mądra Sowa z Chotomowa” Hanny Niewiadomskiej. Opiekunem artystycznym Oliwii była nauczycielka Ewa Lechowska. Drugie miejsce za recytację wiersza „Kaczki” Jana Brzechwy zajęła Natalia Kuźmiak z Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie. Do występu przygotowywała się pod okiem Joanny Stepkiewicz-Sierszeń. Ostatnie miejsce na podium przyznano Pauli Kosteckiej – również ze szkoły w Henrykowie. Paula pod kierunkiem Iwony Kwiatkowskiej-Rurańskiej przygotowała wiersz „Okulary” Juliana Tuwima.

Wśród uczniów szkół podstawowych przyznano także dwa wyróżnienia: dla Jagody Kasprzyk za recytację wiersza „Daktyle” Danuty Wawiłow oraz Aleksandry Wierzbickiej za „Zosię Samosię” Juliana Tuwima. Obie uczennice reprezentowały Szkołę Podstawową nr 2 w Ziębicach.

Trzy pierwsze miejsca w grupie „Starszych” przypadły z kolei uczniom Gimnazjum Publicznego w Ziębicach. Pierwsze zajęła Mariola Nenkin, za recytację „Wędrówki” Danuty Wawiłow oraz „Króla” Katarzyny Ryrych. Mariola przygotowywała się pod okiem Małgorzaty Jaźwiec. Zdobywcą drugiego był Jakub Chmielowski, który pod okiem Beaty Chorążyczewskiej przygotował wiersz „Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz obszerny fragment „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Wojciech Begierski, który zajął trzecie miejsce, wyrecytował „Dialog z pluskwą” Ludwika Jerzego Kerna oraz „Noc w hotelu” – Sławomira Mrożka. Opiekunem artystycznym Wojtka również była Małgorzata Jaźwiec.

Również w grupie „Starszych” przyznano dwa wyróżnienia – dla Wiktorii Działek z ziębickiego Gimnazjum oraz Martyny Sury z Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie. Wiktoria wyrecytowała „Wszystko o mężczyźnie” Mariana Załuckiego oraz fragment „Zapałki na zakręcie” Krystyny Siesickiej. Do występu przygotowywała się pod kierunkiem Beaty Chorążyczewskiej. Natomiast Martyna, pod opieką Joanny Stepkiewicz-Sierszeń, przygotowała „Temat do Nokturnu” Carlosa Pellicera oraz „Dary Anioła” Cassandry Clare.

We wszystkich występach zwracano uwagę na interpretację słowną, dobór repertuaru, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny, a popisy recytatorskie oceniało jury w składzie: Sebastian Polak – kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Ziębicach, Dominika Samborska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Agnieszka Rzepka – założycielka i redaktor naczelna portalu ziebice.info.

16 marca odbędzie się powiatowy etap konkursu. Trzymamy zatem kciuki za „naszych”!

 

fot. gw

 

Dodaj komentarz