Likwidacja gimnazjów: Henryków, Niedźwiedź, Lubnów, Starczówek i obecni gimnazjaliści

Od nowego roku szkolnego 2017/2018, w związku z reformą systemu edukacji, w całej Polsce rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów oraz przekształcanie 6-letnich podstawówek w szkoły 8-klasowe. Oznacza to zmiany również w gminnej oświacie.

Dotychczas w cyklu „Likwidacja gimnazjów” publikowaliśmy informacje na temat projektowanych zmian wynikających z reformy oświaty, które będą dotyczyły uczniów ziębickiej „Dwójki” (przeczytaj artykuł >>) i „Czwórki” (przeczytaj artykuł >>). Dziś informacja dotycząca planów na przyszłość henrykowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Starczówku oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubnowie.

Spośród gminnych szkół podstawowych nauczających uczniów w pełnym sześcioklasowym cyklu, reforma edukacji w najmniejszym stopniu dotknie Zespół Szkół Samorządowych w Henrykowie. W strukturze tej placówki są bowiem obecnie zarówno oddziały szkoły podstawowej, jak i klasy gimnazjum. Szkoła zatem z zespołu szkół mogącego aktualnie pomieścić 6 roczników szkoły podstawowej i 3 roczniki gimnazjum, stanie się 8-letnią szkołą podstawową, zmieniając jedynie swoją nazwę.

Aktualni uczniowie klas 1 i 2 gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie staną się automatycznie uczniami szkoły podstawowej i tam dokończą swoją edukację. Podobnie będzie z uczniami Gimnazjum Publicznego w Ziębicach, którzy staną się uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach.

Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu Kształci dzieci w klasach 1-3. Jest zatem szkołą niepełną. Taką też pozostanie po wejściu w życie reformy edukacji.

W gminie Ziębice funkcjonują jeszcze dwie szkoły podstawowe, przy czym nie podlegają one Gminnemu Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach. Szkoła Podstawowa w Starczówku jest placówką publiczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Aktualnie naucza w klasach 1-3  i docelowo takie oddziały planuje pozostawić. Z kolei Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie podlega Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju i promocji wsi Lubnów i okolic. Naucza w klasach 1-6, a po reformie edukacji planuje być szkołą 8-oddziałową.

Dlaczego tak, a nie inaczej zaprojektowana została sieć szkół na najbliższe lata? O tym napiszemy już jutro!

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

Dodaj komentarz