Uczta dla ducha w ZCK

25 lutego w Ziębickim Centrum Kultury odbył się wspaniały koncert sopranistki Elżbiety Małgorzaty Mach oraz tenora Jacka Szymańskiego przy brawurowym akompaniamencie fortepianowym Piotra Łukaszczyka.

Występ artystów zapowiedział dyrektor Ziębickiego Centrum Kultury Mirosław Masłowski, który przybliżył sylwetki wykonawców. W programie koncertu pod wdzięczną nazwą „Usta milczą dusza śpiewa” znalazły się najpiękniejsze sceny z operetek i musicali oraz pieśni polskie. Zgromadzeni w sali widowiskowej widzowie mieli okazję usłyszeć pełne dynamiki, uroku i emocji wykonania m.in. takich przebojów jak „Powróćmy jak za dawnych lat” i „Odrobinę szczęścia w miłości” Heryka Warsa, „Dwie zorze” Stanisława Moniuszki, „La spagnola” Giglioli Cinquetti, „Brunetki, blondynki” z repertuaru Jana Kiepury, arie „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady” czy „W rytm walczyka serce śpiewa” z operetki „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána, a także tytułową arię koncertu „Usta milczą dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka” Franza Lehara. Szczególnie do gustu przypadł publiczności wykonany w duecie przez sopranistkę i tenora współczesny singiel włoskiego śpiewaka Andrei Bocelliego „Time to say good bye”.

Czarująca sopranistka o ciepłej barwie głosu i oryginalnej osobowości artystycznej – Elżbieta Małgorzata Mach jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W swojej długoletniej karierze występowała nie tylko w Polsce np. w przedstawieniach, widowiskach i sztukach Opery Dolnośląskiej takich jak: Carmen, Aida czy Nabucco, ale również na scenach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii czy Norwegii. Cały czas z dużym sukcesem koncertuje. Śpiewa koncerty kameralne, operetkowo-musicalowe oraz koncerty muzyki sakralnej.

Jacek Szymański – tenor towarzyszący sopranistce – to absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego. Ma bogaty dorobek artystyczny, za który został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Poza koncertowaniem w Polsce, brał również udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Francji, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech czy Kanadzie.

Wyżej wymienionym śpiewakom towarzyszył wspaniały pianista młodego pokolenia Piotr Łukaszczyk, który naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku 7 lat. Studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest wielokrotnym zdobywcą nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Prowadzi czynne życie artystyczne koncertując w kraju i za granicą.

Żywiołowe wykonanie utworów przez artystów zachwyciło publiczność, która raczyła wykonawców gromkimi oklaskami. Po ponad godzinnym koncercie zakończonym wspólnym z publicznością odśpiewaniem „La spangoli” (I jeszcze jeden i jeszcze raz) z fragmentami w wersji polskiej, można było nabyć płyty artystów.

 

fot. Dorota Rymsza

 

Dodaj komentarz