1% dla Karoliny, która walczy do końca

Spokojna 16-latka o tajemniczym uśmiechu, mieszkanka Wadochowic, która mimo młodego wieku przeżyła więcej niż niejeden dorosły – Karolina Retman.

Rok temu zdiagnozowano na jej przedramieniu nowotwór złośliwy – mięsaka maziówkowego (łac. sarcoma synoviale). Od tego czasu jej życie stanęło na głowie – liczne pobyty w szpitalu, leczenie, wycięcie guza, radioterapia. Ostatnie badania pokazują, że sytuacja została opanowana. Karolina jest więc aktualnie w trakcie leczenia podtrzymującego i może już więcej czasu spędzać w domu. Bierze chemię w tabletkach i dożylnie. – Dobrze się po niej czuję, ale ona też ma swoje powikłania – albo spadek hemoglobiny, albo spadek płytek, z czym wiążą się kolejne pobyty w szpitalu – mówi nastolatka.

Karolina jest uczennicą pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach. Jednak na co dzień nie chodzi do szkoły – ma zajęcia indywidualne w domu, ponieważ jej leczenie wymaga częstych badań i bycia do dyspozycji Kliniki „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu, do której udaje się jak tylko jej wyniki wymagają konsultacji, a stan zdrowia – ingerencji lekarzy.

Po szkole uczy się i dużo czyta, by – jak mówi – jej umysł stale się rozwijał. Nie lubi bezczynności, więc ciągle ma jakieś zajęcia. Mimo choroby, ma stały kontakt ze swoimi znajomymi. Lubi też spędzać czas z dziećmi z sąsiedztwa, a one z nią, dlatego myśli o związaniu swojej przyszłości z pedagogiką. Jednak z planami nie chce za bardzo wybiegać: – Los jest nieznany w swoich czynach – mówi. Ma tylko jedno marzenie: wyzdrowieć.

O Karolinie większość mieszkańców gminy Ziębice dowiedziała się w październiku 2016 r. Wówczas sołtys Wadochowic Jan Przyszlakiewicz wraz z m.in. Klubem Rotary w Ziębicach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach czy Ziębickim Centrum Kultury zorganizowali na muszli koncertowej w Ziębicach koncert charytatywny. Całkowity dochód z niego został przekazany Karolinie na pokrycie kosztów związanych z powrotem do zdrowia.

Teraz, w okresie rozliczania PIT-ów leczenie Karoliny można wesprzeć przekazując jej 1% podatku dochodowego. Dla chcących jej w ten sposób pomóc podajemy dane, które należy podać, przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym: KRS 86210, cel szczegółowy: Karolina Retman.

Można Karolinie także przekazać dowolną kwotę tradycyjnym przelewem na rachunek Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” z siedzibą we Wrocławiu – nr konta: 11 1160 2202 0000 0001 0214 2867 z tytułem wpłaty Karolina Retman. W przypadku wpłat z zagranicy istotne jest poprzedzenie numeru konta identyfikatorem kraju (tzw. IBAN-u): PL. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dalsze leczenie Karoliny i jej rehabilitację.

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

Dodaj komentarz