Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na wymianie młodzieżowej w Niemczech

Na przełomie marca i kwietnia grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śl. wraz z opiekunami uczestniczyła w tygodniowej wymianie międzynarodowej z niemiecką szkołą KSM w Bad Mergentheim.

Zgodnie z zasadami programu wymiany polscy uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Szczególnie trudny był dla nich początek, gdyż trzeba było przełamać lody spędzając popołudnia z niemieckimi przyjaciółmi i z ich rodzinami. Jednak z każdym dniem młodzież pozbywała się stereotypowego myślenia i otwierała się na nowości, a przede wszystkim uczyła się współpracować oraz spędzać razem wolny czas. W trakcie wymiany młodzież przeszła bardzo intensywne ćwiczenia w porozumiewaniu się językiem niemieckim i angielskim.

Zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie zwiedzili miasta Bad Mergentheim i Würzburg, uczestniczyli w zajęciach szkolnych, w półmaratonie, grali w minigolfa, zwiedzili firmę Würth oraz zakład dla osób niepełnosprawnych w Gerlachsheim, a także klub strzelecki w Marbach.

Wyjazdy takie jak ten, uczą dyscypliny i samodzielności, pomagają zdobyć umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Podczas wymiany istnieje możliwość poznania kraju i jego historii, ale przede wszystkim poznania ludzi, ich zwyczajów i języka.

Wymiana jest efektem dziesięcioletniej współpracy powiatu ząbkowickiego i powiatu Tauberbischofsheim w Niemczech. Na maj zaplanowana jest rewizyta młodzieży niemieckiej.

Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl. / red.

 

fot. Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl.

Dodaj komentarz