Walczyli „O Pióro Henryka Sienkiewicza” pisząc dyktando naszpikowane pułapkami ortograficznymi

Już po raz czternasty Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza  w Ziębicach była organizatorem Gminnego Konkursu Ortograficznego „O Pióro Henryka Sienkiewicza”. W piątek, 5 maja, do zmagań i pojedynków ortograficznych stanęło 30 uczniów reprezentujących: Szkołę Podstawową nr 4 w Ziębicach, Niepubliczną Szkołę Podstawowa w Lubnowie, Zespół Szkół Samorządowych w Henrykowie, Zespół Szkół Samorządowych w Ciepłowodach oraz Szkołę Podstawową nr 2 – gospodarza konkursu.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonała burmistrz Ziębic Alicja Bira, która zwróciła uwagę na potrzebę staranności mowy i pisowni wśród młodych ludzi. Następnie w klimat dyktanda, które w tym roku nosiło tytuł „Sienkiewiczowscy herosi”, wprowadziła uczniów krótka scenka rodzajowa w wykonaniu uczniów klasy Vb, stylizowana na rozmowę Michała Wołodyjowskiego z ukochaną Basieńką na temat trudności ortograficznych.

Pierwszy etap konkursu postawił przed uczestnikami trudne zadanie napisania dyktanda, naszpikowanego pułapkami ortograficznymi. Poziom, jaki prezentowali uczniowie biorący udział w gminnych potyczkach ortograficznych, okazał się bardzo wysoki.

O przyznaniu poszczególnych miejsc na podium zdecydowały niewielkie różnice punktów. Mistrzem Ortografii 2017 została Martyna Klonowska ze Szkoły Podstawowej w ZSS w Ciepłowodach. Tytuł Mistrza Ortografii klas IV powędrował do Pauliny Zioły – także uczennicy z Ciepłowód. Najlepszą znajomością ortografii  wśród uczniów klas V okazała się Aleksandra Gosek reprezentująca Szkołę Podstawową nr 4 w Ziębicach, natomiast Mistrzem Ortografii klas VI została Oliwia Sopuch – reprezentująca tą samą szkołę.

Drużynowy etap konkursu został poprzedzony przerwą, w czasie której uczestnicy zaproszeni zostali na poczęstunek. Miłym urozmaiceniem okazał się też występ uczniów klas III, którzy pod kierunkiem nauczycielek: Jolanty Bednarskiej, Katarzyny Stąporek i Anity Sarzyńskiej, zaprezentowali oryginalne i zabawne przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”.

W drugim etapie konkursu młodzież walczyła o zwycięstwo drużynowe. Zacięta i wyrównana rywalizacja wymagała od uczestników znajomości zasad ortograficznych, spostrzegawczości i pomysłowości, a także umiejętności pracy pod presją czasu. Zwycięską drużyną okazał się zespół reprezentujący Szkołę Podstawową nr 4 w Ziębicach, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z Henrykowa, a trzecie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Ciepłowód.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy statuetki i pióra. Nagrody i dyplomy wręczyli uczniom dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu Andrzej Regner i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Dorota Hirkowska.

Renata Stuglik / red.

fot. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mariusz

Dobrze, że się organizuje takie konkursy. Młodzież i dzieci coraz więcej błędów popełniają, wysławiają się i piszą bez dbałości o czystość języka, mnóstwo jest „analfabetow” co podstawowe błędy popełniają i strasznie kaleczą język, nie potrafią się wysłowić i prostego pisma czy podania napisać. Edylukacja w Polsce w ciągu ostatnich lat zeszła na psy, a maturę zdają skrajnie debile