Międzynarodowi goście projektu Erasmus+

Gimnazjum Publiczne im. Mikołaja Kopernika w Ziębicach, w ramach mobilności edukacyjnej od 8 do 12 maja gościło międzynarodową grupę uczniów i nauczycieli, uczestników projektu Erasmus+ „Maths around us”. Do szkoły przyjechali goście z Bułgarii, Turcji, Hiszpanii i Włoch, w sumie 18 uczniów i 11 nauczycieli. Gościnności w swoich domach kolegom i koleżankom z tych państw użyczyli rodzice uczniów: Marioli Nenkin, Aleksandry Wróbel, Pawła Jacyszyna, Wiktorii Łepskiej, Oliwii Chwedeczko, Martyny Smętkiewicz, Jakuba Chmielowskiego, Kacpra Kostyszyna, Aleksandry Dybaś, Natalii Kurek, Mateusza Bobońskiego, Gabriela Wójtowicza, Dawida Fiusta, Julii Gruszki, Wojciecha Lecha i Aleksandry Prusko.

Program pobytu gości w naszym państwie i mieście był bardzo urozmaicony. Pierwszego dnia grupa została przywitana w Gimnazjum przez zastępcę dyrektora szkoły Janusza Kwaśnicę oraz uczniów szkoły. Gośćmi tej uroczystości byli także zastępca burmistrza Ziębic Tomasz Bafia i dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach – Andrzej Regner. Zagraniczni goście zwiedzili szkołę, wzięli udział w zajęciach integracyjnych i sportowych, obejrzeli prezentację o historii naszego państwa, zwiedzili Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, które zostało specjalnie dla nas otwarte (w poniedziałek standardowo jest nieczynne). Następnie nauczyciele spotkali się z koordynatorem projektu – Ewą Nenkin nauczycielką języka angielskiego, aby wymienić się doświadczeniami i skorygować dalszą pracę.

Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Wrocławia, gdzie zwiedzili Kolejkowo – największą makietę kolejową w Polsce, Rynek wrocławski, w międzynarodowych grupach szukali wrocławskich krasnali, zobaczyli uliczkę na Starym Mieście – Jatki, kościół św. Elżbiety, kamieniczki Jaś i Małgosia, fontannę na Rynku, pomnik Aleksandra Fredry i pręgierz. Następnie odbyli przejażdżkę zabytkowym, 150-letnim tramwajem „Jaś i Małgosia” do ogrodu Japońskiego, Hali Stulecia i największej w Polsce fontanny multimedialnej.

Następny dzień spędzili w naszym mieście biorąc udział w grze miejskiej. Znowu podzieleni na międzynarodowe grupy, odnajdywali kolejne przystanki gry, rozwiązując zadania matematyczne oraz zadania związane z językiem angielskim. Przemieszczając się pomiędzy sześcioma przystankami poznali topografię Ziębic, zwiedzili miasto, wzbudzając wśród mieszkańców niemałe zdziwienie. Gra miejska była kolejną zabawą integracyjną.

Po południu wycieczka pojechała do Arboretum w Wojsławicach. Spacerując po pięknie kwitnącym ogrodzie botanicznym mieli do wykonania kolejne zadanie – szukać symetrii w naturze i zrobić zdjęcia zaobserwowanym roślinom i owadom. Piękne uczniowskie ujęcia można było oglądać w następnym dniu na wystawie w Gimnazjum.

Następnego dnia wszyscy przeżyli świetną przygodę w Leśnym Parku „Skalisko” w Złotym Stoku. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną i świetnie się bawić. Kolejnym etapem wycieki był Park Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku. W tym samym dniu, wieczorem uczestnicy programu – uczniowie i nauczyciele oraz rodzice uczniów, spotkali się w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach na rozdaniu certyfikatów uczestnictwa w projekcie Erasmus+ „Maths around us” przez dyrektora Gimnazjum Mariusza Szczepanowskiego i koordynatora projektu Ewę Nenkin. (Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj >>).

Ostatni dzień był dla nauczycieli czasem na ewaluację i podsumowanie wszystkich działań międzynarodowego spotkania. Pobyt gości w naszym mieście uświetnił na koniec pobytu w naszym Gimnazjum występ Bractwa Rycerskiego Chorągwi Księstwa Ziębickiego. Uczniowie naszej szkoły, którzy są członkami Bractwa, w bardzo profesjonalny sposób przedstawili rekonstrukcję walk i pokaz tańców średniowiecznych. Udało im się zachęcić naszych gości do wspólnej zabawy – podskoków i przytupów.

Ostatnim etapem pobytu gości w Ziębicach była wycieczka do ZSP im. H. Cegielskiego, gdzie mieli okazję przejechać się pojazdem elektryczno-solarnym skonstruowanym przez nauczyciela i uczniów tej szkoły, a dziewczęta miały okazję modnie się uczesać, biorąc udział w pokazie fryzjerskim.

Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy do nas przyjechali bardzo podobała się nasza szkoła i miasto, polubili polską kuchnię, poraziły ich kolory głównie zieleń i żółć na polskich polach, ale po wykonaniu zadania matematycznego z rzepakiem w roli głównej poznali tak popularną w Polsce roślinę. Zaimponowała im nasza polska gościnność, chcieliby powrócić kiedyś do nas – stwierdzili, że jesteśmy najmilszymi ludźmi na świecie. Byli też pod wrażeniem matematycznych umiejętności naszych uczniów.

Tydzień upłynął bardzo szybko. Był pełen emocji i rozmaitych zajęć. Nasi goście bezpiecznie dotarli do swoich domów. Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji pobytu grupy Erasmus+ w Ziębicach, a w szczególności: Dyrektorowi Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego Jarosławowi Żurawskiemu, a także nauczycielkom: Marzenie Jabłońskiej i Katarzynie Ochał oraz uczniom naszej szkoły, którzy zaprezentowali Poloneza i śpiew na ceremonii powitalnej, Bogusławie Kowal i paniom kucharkom z naszej szkoły, Małgorzacie Dąbrowskiej – nauczycielce wychowania fizycznego, Joannie Smętkiewicz – dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach oraz Bogusławowi Galikowi – nauczycielowi tej szkoły, Lucynie Niemczyk i jej uczennicom z ZSP, kierownikowi Ziębickiego Centrum Kultury Janowi Grynienko, Wydziałowi Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Ziębicach za prezenty dla zagranicznych gości oraz specjalne podziękowanie dla Krzysztofa Napieraja – komesa bractwa rycerskiego „Chorągiew Księstwa Ziębickiego” i członków bractwa z Maćkiem Zakrzeczkowskim na czele.

Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców naszych uczniów, którzy tak pięknie i serdecznie przyjęli pod swoje dachy naszych zagranicznych gości.

Najbardziej zależało nam na integracji uczniów z aż pięciu państw podczas ich pobytu u nas. Mamy odczucie, że nam się to udało dzięki Wam wszystkim za co serdecznie dziękujemy.

Ewa Nenkin i Aurelia Przybył

 

fot. Gimnazjum Publiczne w Ziębicach

 

Dodaj komentarz