Akademia samorządu młodych w Ziębicach

W weekend 7-9 lipca w Ziębicach odbyło się szkolenie integracyjne. Na zaproszenie uczniów – członków Klubu Uczniowskiego działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach – do naszego miasta zawitali młodzi ludzie z Dzierżoniowa, Świdnicy, Świebodzic, Wińska oraz Zielonej Góry. Spędzili w Ziębicach trzy pracowite, ale i atrakcyjne dni. Wizyta ta wiązała się z realizacją projektu pt. „Uwolnić Orła”, realizowanego przez uczniów ZSP w Ziębicach w ramach Dolnośląskiej Akademii Samorządu, a mającego na celu stworzenie miejsca spotkań dla młodych ludzi.

Tak to weekendowe spotkanie opisują jego uczestnicy:

Pierwszy dzień rozpoczął się od zwiedzania miasta, widzieliśmy m.in.: Bazylikę Mniejszą, Bramę Paczkowską, Urząd Miejski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Park Miejski. Odwiedziliśmy firmę produkującą koszule na miarę, gdzie przywitała nas pani Małgorzata Stolarek. W Ratuszu obyło się spotkanie z Burmistrz Miasta – panią Alicją Birą. Rozmowa dotyczyła głównie działań młodzieży oraz projektu „Uwolnić Orła”. Po zakończeniu spotkania udaliśmy się do Muzeum Gospodarstwa Domowego, a po chwili przerwy na dalsze zwiedzanie. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia był Pomnik Orła Piastowskiego, powiązany z wyżej wspomnianym projektem.

W sobotę w Ziębickim Centrum Kultury odbyła się konferencja dotycząca udziału młodzieży w lokalnych samorządach. Potem pojechaliśmy do Henrykowa, gdzie przewodnik przybliżył nam historie opactwa cysterskiego. Druga cześć dnia była bardzo rozrywkowa! Po powrocie z wycieczki nasi goście spędzili dwie godziny w ziębickiej kręgielni. W tym czasie rozpoczęły się również przygotowania do koncertu „Muzyczny Park”, na którym wystąpili lokalni artyści oraz jeden z uczestników szkolenia – Paweł Skibiński. Podczas wydarzenia członkowie Klubu Uczniowskiego prowadzili punkt gastronomiczny.

Po wieczorze spędzonym w parku zmęczeni wróciliśmy do internatu, gdzie rozmawialiśmy do późna. Ostatniego dnia odbywały się ostatnie rozmowy, oczekiwanie na pociągi oraz wymeldowanie z internatu. Podczas tego weekendu na pewno wiele się nauczyliśmy, poznaliśmy wiele osób oraz działania młodzieży w innych gminach. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby ten weekend był tak udany. Dziękujemy Gminie Ziębice, Gminnemu Centrum Edukacji i Sportu, Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach – Pani Joannie Smętkiewicz, opiekunkom Samorządu Uczniowskiego ZSP w Ziębicach – Pani Magdalenie Żurawskiej, Pani Natalii Mączyńskiej oraz Pani Żanecie Dziedzic, ponadto serdecznie dziękujemy wolontariuszom z ZSP w Ziębicach.

Redakcja ZSP Ziębice / red.

fot. ZSP Ziębice

 

Dodaj komentarz