Nauka bliżej nas… O Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Ziębicach

Podobnie jak w latach ubiegłych Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach był gospodarzem regionalnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Spotkania z nauką, sztuką i szeroko rozumianą techniką rozpoczęły się już 18 października, kiedy to mieszkańcy miasta i uczniowie ziębickich szkół poznawali tajemnice ukryte w przeszłości dzięki warsztatom i wykładom prowadzonym przez pracowników Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Dyrektor placówki Jarosław Żurawski odkrywał magię starych przedmiotów i przybliżał postać Józefa Langera – malarza urodzonego  w Ziębicach i tworzącego na przełomie XIX i XX w.

W piątek, 20 października, Festiwal Nauki „ruszył pełną parą”. O godz. 10 w auli ZSP odbyła się inauguracja jego jubileuszowej XX edycji, a uroczystego otwarcia Festiwalu w Ziębicach dokonała dyrektor ZSP Joanna Smętkiewicz.

A oto, co się wydarzyło w tym dniu:

 • O ekologicznej uprawie warzyw prezentację i wykład wygłosił Robert Wagner.
 • Tajemnice 3D w grafice odsłaniał nauczyciel ZSP Grzegorz Noculak, który przeprowadził warsztaty zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i średnich.
 • Licealiści uczestniczyli w wykładzie dr Mariusza Szpilarewicza „Od Monachomachii Ignacego Krasickiego do diety 6882 kalorii, czyli o kulturowym obrazie otyłego mnicha”.
 • Granice między zachowaniami uznawanymi za normalne a patologią wskazywała psycholog, również nauczyciel ZSP, Natalia Mączyńska.
 • Goszczący u nas regularnie, przyjaciel szkoły prof. Tadeusz Dobosz wyjaśniał tajniki GMO. Profesor przygotował również wykład dla licealistów z klas policyjno-prawnych na temat: „Zbrodnia na Dolnym Śląsku widziana przez okulary profesora Dobosza”.
 • Odwieczny problem gotować czy smażyć poruszył w wykładzie prof. Andrzej Gamian, również przyjaciel szkoły, który od kilku lat przybliża ziębickiej młodzieży tajniki nauki.
 • O tym , co się dzieje w naszym organizmie, jeżeli nie kontrolujemy diety, poinformowała słuchaczy dr inż. Sabina Górska w wykładzie „La dolce Vita w naszych jelitach”.
 • O skutkach zanieczyszczenia powietrza i smogu w Ziębicach można było dowiedzieć się z wykładu Radosława Gawlika, byłego wiceministra ochrony środowiska i prezesa Stowarzyszenia Eko-Unia.
 • Jak zrobić naturalne środki do pielęgnacji urody wyjaśniała Ewelina Dreszer z ZSP.
 • Żywność jako naturalne lekarstwo zaprezentowały nie tylko w formie wykładu, ale też degustacji nauczycielki ZSP: Ewelina Dreszer, Ewelina Świdzińska i Halina Czyż.
 • „Opłotkami wokół Ziębic” wędrował z trzema grupami Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach emerytowany nauczyciel ZSP Stanisław Popardowski.

Tegoroczny Festiwal był szczególnie bogaty i różnorodny, cieszył się więc ogromnym zainteresowaniem. W wykładach, prelekcjach i wycieczkach brali udział dorośli mieszkańcy Ziębic i uczniowie z wszystkich szkół. Miło nam też było gościć 30-osobową grupę młodzieży z Polanicy Zdrój wraz z opiekunami. Szczególne podziękowania kierujemy do Stowarzyszenia Ziębicka Inicjatywa Obywatelska i jego prezesa dr. Jacka Rogalińskiego. W szkole koordynacją zadań zajmowały się Ewa Masłowska – członek zarządu tego Stowarzyszenia, a także Anna Wajda, pedagog szkolny ZSP. We wszystkie zadania organizacyjne włączyli się również uczniowie szkoły, którym należą się gratulacje i podziękowania.

Redakcja ZSP Ziębice / red.

fot. Redakcja ZSP Ziębice

 

Dodaj komentarz