Niezapomniane chwile podczas polsko-austriackiej wymiany młodzieży

Od 16 do 20 kwietnia, grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ziębicach uczestniczyła w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską w Ebreichsdorf (Austria).

W poniedziałek z samego rana grupa młodzieży wyjechała do swoich austriackich przyjaciół. Bez problemów zameldowali się na miejscu już po godzinie 13.00. Spotkało ich gorące powitanie ze strony uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły. Po posiłku uczniowie mieli możliwość poznania siebie nawzajem, dzięki zaplanowanej przez nauczycieli zabawie – „Speeddating”. Następnie udali się do Ratusza na oficjalne przywitanie. Ciekawostką było zwiedzanie piwnic Ratusza, w których jest produkowany prąd z młyna wodnego – zasilający cały budynek i pobliskie sklepy. Po kolacji na zaproszenie burmistrza udali się do miejscowego lokalu na pyszne lody.

Wtorek rozpoczął się od śniadania i wyjazdu do ekologicznej fabryki lodów w miejscowości Krumbach. Uczniowie mieli okazję nie tylko skosztować pysznych lodów o niespotykanych dotąd smakach: (buraczkowy, twarogowy i makowy), ale również zobaczyć na żywo sposób ich produkcji. Wysłuchali historii fabryki i spróbowali produkty, z których przyrządzane są lody. Następnie udali się na letni tor saneczkowy, gdzie wspólnie z opiekunami mieli doskonałą okazję do świetnej zabawy na świeżym powietrzu.

Środa była dniem, w którym grupa zamierzała zwiedzić Graz. Z samego rana młodzież udała się w podróż, zwiedzanie rozpoczynając od stadniny koni, gdzie zobaczyła m.in. proces mocowania podkowy u konia. Kolejnym punktem w drodze do Graz był kościół Hundertwasser w miejscowości Barnbach. Po obiedzie grupa wjechała do Grazu, gdzie pieszo wdrapała się na wzgórze z wieżą zegarową skąd można podziwiać panoramę miasta.

Na czwartek zaplanowano stolicę Austrii – Wiedeń. Ziębiczanie, wraz z przewodnikiem, podążali śladami artystów, aktorów i muzyków Wiednia. Oglądali również Katedrę św. Stefana w centrum – fantastyczną budowlę z krętymi schodami na górę wieży. Wieczorem na pożegnanie pobytu uczniowie mogli potańczyć na dyskotece ze swoimi rówieśnikami z Ebreichsdorf.

Piątek do południa był dniem zajęć w szkole. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Jedna grupa rozegrała mecz piłki nożnej Austria-Polska, druga przygotowywała obiad. Natomiast trzecia uczestniczyła w lekcji informatyki po niemiecku. Około południa zakończyły się wszystkie zajęcia, a po obiedzie nastąpiło pożegnanie. Młodzież wymieniła ze sobą podarunki i po godz. 14.00 wyjechała w drogę do Polski.

Pięć dni spędzone w Ebreichsdorf minęło bardzo szybko. Czas tam spędzony z pewnością zaowocuje nowymi znajomościami, które pozwolą otworzyć się na świat. W kolejnym roku młodzież z Ebreichsdorf będzie gościć w Ziębicach.

R. Banaszek / red.

Galeria zdjęć
fot. SP2 Ziębice

Dodaj komentarz