Wzorcowa wymiana młodzieży z miastem partnerskim Ebreichsdorf

Od 16 do 20 kwietnia 42-osobowa grupa uczniów z Gminy Ziębice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Szkoły Podstawowej w Henrykowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach przebywała w ramach wymiany młodzieży w mieście partnerskim Ebreichsdorf na zaproszenie burmistrza Wolfganga Kocevara.

Nasi uczniowie zamieszkali w zaprzyjaźnionej szkole w Ebreichsdorf. Bogaty program przygotowany został przez dyrektor szkoły Sylvię Benig-Hamberger, która jak zwykle perfekcyjnie zorganizowała pobyt naszych uczniów w Austrii, a grupie towarzyszyli od rana do wieczora nauczyciele tamtejszej szkoły: Susanne Karas, Brigitta Mayer, Beate Rainer i Wolfgang Benesch. Oprócz wspólnych spotkań z młodzieżą austriacką, które były najważniejszym elementem wymiany, uczniowie zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc przy wspaniałej słonecznej pogodzie i temperaturze powietrza około 20 stopni Celsjusza, w tym: wytwórnię lodów w Krumbach, kolejkę linową St. Corona, stadninę koni Gestüt Piber, kościół Hundertwassera w Bärnbach, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Graz wraz ze słynną wieżą zegarową, centrum Wiednia wraz ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami stolicy Austrii oraz hurtownię owoców San Lucar w Ebreichsdorf.

Bogaty program pobytu uzupełniła wizyta w centrum handlowym w Wiedniu oraz wspólna dyskoteka, która przyczyniła się do nawiązania nowych znajomości pomiędzy młodzieżą polską i austriacką. Należy też wspomnieć o pierwszym dniu pobytu naszej grupy, która przyjęta została bardzo uroczyście w tamtejszym Urzędzie Miejskim. Spotkanie miało na celu przedstawienie naszym uczniom Gminy Ebreichsdorf oraz zaprezentowanie przez panie Ingrid Ahorn i Annemarie Bauer początków współpracy między miastami partnerskimi Ebreichsdor i Ziębice.

W ostatnim dniu pobytu przeprowadzone zostały także dla naszych uczniów ciekawe zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego oraz gotowania.

Grupie młodzieży z Gminy Ziębice towarzyszyła kadra pedagogiczna z gminnych szkół, a kierownikiem grupy był Jerzy Koprowski – nauczyciel języka niemieckiego i wychowania fizycznego. Pozostałymi opiekunami byli: Magdalena Pałasz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach, Ilona Borowska – nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Agnieszka Banaś – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Henrykowie oraz Radosław Banaszek – nauczyciel języka niemieckiego i informatyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach.

Gminę Ziębice reprezentowali Tomasz Bafia – zastępca Burmistrza Ziębic, Rafał Sledź – naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Ziębicach oraz Andrzej Regner – dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, którzy uczestniczyli w spotkaniach z władzami Gminy Ebreichsdorf. Wynikiem przeprowadzonych rozmów są wstępne plany poszerzenia współpracy o inne grupy mieszkańców obu gmin oraz dalszy rozwój współpracy w dziedzinie oświaty i sportu.

Na szczególne słowa podziękowania za gościnność należą się nie tylko burmistrzowi Ebreichsdorf, dyrektor oraz nauczycielom tamtejszej szkoły, ale także Annemarie Bauer – honorowemu obywatelowi Gminy Ziębice, tamtejszym radnym gminnym: Marii Sordje, Geraldowi Valenta, Josefowi Bartalan, państwu Zovak i Matejka oraz Ingrid Ahorn, a także wszystkim pozostałym osobom, dzięki którym grupa z gminy Ziębice czuła się jak w domu.

Następne spotkanie młodzieży miast partnerskich Ziębice – Ebreichsdorf zaplanowano na kwiecień 2019 r., tym razem w Polsce. Z całą pewnością należy dołożyć za rok wszelkich starań, aby pobyt młodzieży z Ebreichsdorf w naszej gminie był co najmniej tak ciekawy i bogaty w atrakcje, jak pobyt naszej młodzieży w Austrii. W tą wymianę opłaca się inwestować, a na pewno nie wolno z niej zrezygnować, gdyż znajduje się w dalszym ciągu w fazie rozwoju i może przynieść dla wielu mieszkańców Gminy Ziębice, a także dla samej gminy niewspółmierne korzyści, w szczególności dla najmłodszych pokoleń ziębiczan.

Warto dodać, że podstawowym kryterium kwalifikacji młodzieży do wyjazdu nie jest zasobność portfela, a postępy w nauce. Jest to nagroda dla tych uczniów, którzy chcą się uczyć i którzy potrafią się wzorowo zachować, co pokazali podczas swojego 5-dniowego pobytu w austriackim Ebreichsdorf. Możemy być z nich dumni!

Andrzej Regner

Galeria zdjęć
fot. GCEiS

Dodaj komentarz