Zagospodarowanie przestrzenne gminy: Przeczytaj zanim będzie za późno!

Trwają prace nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Ziębice. Z projektu tego dokumentu (który właśnie jest konsultowany z mieszkańcami!) można dowiedzieć się, gdzie w naszej gminie może lada chwila zacząć działać kopalnia (są trzy takie miejsca!), gdzie planowane jest utworzenie nowych zbiorników wodnych, którędy może przebiegać obwodnica Ziębic i Henrykowa, gdzie mogą powstać nowe drogi (dwie w mieście Ziębice oraz jedna na obszarze wiejskim) i wiele innych ciekawostek, które w bliższej lub dalszej przyszłości mogą znacząco – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie – wpłynąć na nasze życie…

Studium to dokument, który zakłada uporządkowanie gospodarki przestrzennej, umożliwiając m.in. kontrolę nad działaniami inwestycyjnymi w gminie. Na jego podstawie powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Będzie on aktem prawa miejscowego, a to oznacza, że trzeba będzie go przestrzegać. Każdy zapis będzie rodził nie tylko skutki prawne, ale i finansowe.

Proces powstawania planów zagospodarowania przestrzennego jest długotrwały, a jednym z pierwszych etapów jest opracowanie i uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zanim studium zostanie uchwalone musi zostać poddane konsultacjom społecznym, które się właśnie odbywają. Teraz jest więc najbardziej odpowiedni moment na zapoznanie się z treścią studium i zgłoszenie do niego ewentualnych uwag

Jak to zrobić? Dokumenty poddane konsultacjom trzeba najpierw znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Ziębice lub w archiwum strony internetowej Gminy. Jako że jest to dość karkołomne zadanie, podajemy bezpośredni link do aktualnej wersji projektu studium: TUTAJ >>. Aby obejrzeć dokumentację, można też udać się do Gminy Ziębice, gdzie dokument jest wyłożony w Wydziale Budownictwa…

Uwagi można składać na piśmie (na adres Urzędu Miejskiego w Ziębicach), ustnie do protokołu lub wysyłając e-mail na adres: budownictwo@ziebice.pl. Proponując zmiany w studium, należy podać imię i nazwisko / nazwę jednostki organizacyjnej oraz adres i oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy. Uwagi można składać do 31 maja 2018 r.

 

Postscriptum

Obserwując sposób, w jaki prowadzone są konsultacje społeczne Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ziębice można odnieść wrażenie, że Gminie nie zależy na udziale w nich lokalnej społeczności, a w obszarze komunikacji z mieszkańcami chce zrealizować zaledwie to, do czego obligują ją przepisy.

Nic więc dziwnego, że na organizowane przez Gminę dyskusje publiczne przychodzą jednostki – a właściwie jednostka, bo na dotychczas zorganizowane dwa takie spotkania przyszedł jeden (!) mieszkaniec. Zgłosił on kilka uwag do projektu studium, dzięki którym z dokumentu usunięto lub zmieniono zapisy m.in. w kwestii: ograniczeń budowy ujęcia wody na własnej posesji (np. studni głębinowej) po całkowitym zwodociągowaniu gminy, ograniczenia zlokalizowania na terenie gminy Ziębice inwestycji związanych z produkcją biogazu (biogazownie), zachowania bezpiecznej odległości nadajników GSM od domów mieszkańców, a także ograniczenia przemysłowych elektrowni wiatrowych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, jak konsultowane były dwa inne dokumenty opracowywane nie tak dawno przez Gminę – Strategia Rozwoju oraz Lokalny Program Rewitalizacji. Mieszkańców zapraszano wówczas do dyskusji na ich temat za pomocą wielu kanałów komunikacji – przez stronę Gminy, Facebooka, prasę drukowaną, ulotki, plakaty wywieszane na terenie całej gminy. W ramach konsultacji przeprowadzane były ankiety, spotkania i warsztaty, a informacje na temat postępów w opracowywaniu dokumentów publikowane były na bieżąco, m.in. w internecie (tutaj >> i tutaj >>) i lokalnej prasie.

Na tle tych działań konsultacje projektu Studium wyglądają na wyjątkowo nieudolne. Dlaczego? To dobre pytanie, które należałoby zadać przede wszystkim burmistrz Alicji Birze, która – jako geodeta – powinna szczególnie dobrze wiedzieć, jaka jest waga powstającego właśnie dokumentu…

Warto też zapytać sołtysów i radnych, co sądzą o projekcie studium. Podczas jednej z ostatnich sesji ci drudzy wyrazili zdumienie, że taki dokument jest już na etapie konsultacji społecznych. Co jednak z tego, skoro na dyskusję publiczną już się nie pofatygował żaden z nich… A kiedy radni i sołtysi się zainteresują? Oby nie w przededniu uchwalenia tegoż dokumentu…

Agnieszka Rzepka

3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Senior

Plany obwodnicy były opracowane już na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zapewne zarosły kurzem, tak będzie z nowymi. Zarobi pracownia projektowa , drogi będą w takim stanie jak w dniu dzisiejszym.

ggg

Radni i sołtysi opamiętają się na miesiąc przed wyborami. A te obwodnice i nowe drogi to nie u nas. Prędzej porozsypują się nasze domy niż ktoś w Ziębicach czy Henrykowie obwodnice wybuduje.

Ziebiczanka

Wszystko po cichu i za naszymi plecami. Po co rozglasniac takie sprawy, jak potem trzeba uwzgledniac uwagi mieszkańców, a to dodatkowa robota. Lepiej przyklepac wszystko jak jest i mieć spokój. Szkoda slow na ta nieudolna polityke gminna. Niedlugo wybory. Ludzi głosujcie madrze, zeby znowu taka osoba do wladzy nie doszla.