15. Rekreacyjny Rajd Rowerowy za nami

W sobotę, 12 maja, w Ziębicach odbył się 15. Rekreacyjny Rajd Rowerowy. Ta jubileuszowa edycja została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

W rajdzie wzięło udział 75 uczestników, którzy do przebycia mieli blisko 30 km trasy. Trasa przebiegała w większości drogami leśnymi i polnymi i zdaniem osób biorących udział w rajdzie wymagała sporego nakładu sił, jednak jazda w sympatycznej grupie była bardzo przyjemna.

Podczas przystanku w Osinie Wielkiej cykliści mogli wysłuchać informacji o lokalnych zabytkach przygotowanych przez Henryka Sławca, który jest jednym z pomysłodawców Rajdu i jego przewodnikiem. Następnie grupa udała się do trzeciego słupa Granicy św. Jana. Dalej drogami polnymi do miejscowości Wilemowice, a następnie do Biskupiego Lasu, gdzie zatrzymali się przy zapomnianej bazaltowej kapliczce oraz w miejscu, gdzie przed laty zatonęła kareta z właścicielami pobliskiego majątku. Kolejny postój zaplanowany był przy wiatach Nadleśnictwa Prudnik.

Po drodze odbyło się również spotkanie z leśniczym Piotrem Pająkiem, który zaprosił całą grupę do częstszego odwiedzania terenów Biskupiego Lasu. W dalszą drogę uczestnicy podzieleni na 15-rowerowe grupy, udali się do miejscowości Dębowiec, a stamtąd – polną drogą do Kalinowic Dolnych i Górnych, a następnie – przez las Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich – do Źródła Cyryla. Po krótkim odpoczynku, zwartą grupą przejechali do Ziębickiego Centrum Kultury, gdzie na wszystkich czekał posiłek przy ognisku.

Podczas Rajdu tradycyjnie już spośród jego uczestniczek wybrano Miss Bike. Tytuł oraz drewnianą, własnoręcznie wykonaną przez Roberta Serafina lampkę, otrzymała 5-letnia Zuzia Ziółkowska.

Najmłodszą uczestniczką była 3-letnia Hania Gałuszka, a najstarszym 80-letni – Antoni Pietrzycki. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy gminy Ziębice oraz rowerzyści z Kamieńca Ząbkowickiego, Ząbkowic Śl, Strzelina, Wrocławia i Przeworna.

Organizatorami 15. Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego był Henryk Sławiec oraz Gmina Ziębice.

UM Ziębice / red.

Galeria zdjęć
fot. UM Ziębice / Henryk Sławiec

Dodaj komentarz