Ziębicka Noc Muzeów: Langer, Żydzi i unikalny sprzęt gospodarstwa domowego

Blisko 200 osób zdecydowało się spędzić sobotni wieczór w ziębickim Muzeum. Taka okazja zdarza się raz do roku, podczas ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów.

Na Ziębicką Noc Muzeów zaprosiło mieszkańców i gości Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Koło Naukowe Sznirele Perele przy Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz wieczorno-nocnego zwiedzania, które jest stałym punktem programu tego typu imprez odbywających się w tym samym czasie w całej Polsce, w tegorocznej ziębickiej edycji motywem przewodnim była tematyka żydowska.

Zwiedzanie poprzedził wykład na temat żydowskich świąt, który poprowadziły studentki judaistyki. Po nim tematykę żydowską kontynuowały podczas warsztatów wycinanek żydowskich oraz pisania imion w językach jidysz i hebrajskim. Zajęcia były otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Dużo pozytywnych emocji wywołała także gra w dreidla – jedyną grę o charakterze hazardowym, którą dopuszcza judaizm. W Muzeum grano jednak na cukierki, a w grze chętnie uczestniczyły również dzieci.

Wieczorno-nocne zwiedzanie objęło też otwartą tego samego dnia rano wystawę „Ziębicki ogród” prezentującą 20 prac przedstawiających rośliny. Autorem dzieł sztuki jest Joseph Langer i jego uczniowie. Wystawa będzie czynna do 30 września. Natomiast na kolejną Noc Muzeów trzeba nam będzie poczekać do następnego roku…

 

Galeria zdjęć
fot. Agnieszka Rzepka

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hajka

Na zdjęciach widać to zainteresowanie tematyką żydowską… Tłumy przybyły…