Trwa pasmo szachowych sukcesów przedszkolaków

W środę, 13 czerwca, na hali widowiskowo-sportowej Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie, odbył się Dolnośląski Turniej Finałowy ogólnopolskiego projektu Edukacja przez Szachy w Szkole, w którym Ziębice reprezentowały przedszkolaki z Orlej Polany.

W szachowych zmaganiach wzięło udział około 230 dzieci w trzech kategoriach wiekowych – klas I, II i III w grupach turniejowych chłopcy i dziewczęta. Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim – na dystansie sześciu rund z tempem po 15 minut na zawodnika i w następujących grupach turniejowych: grupa A: dziewczęta z klas I, grupa B: chłopcy z klas I, grupa C: dziewczęta z klas II, grupa D: chłopcy z klas II, grupa E: dziewczęta z klas III i grupa F: chłopcy z klas III. W czasie zawodów obowiązywały aktualne przepisy FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) i Kodeksu Szachowego PZSzach.

W kategorii dziewcząt wzięło udział 19 zawodniczek. Pierwsze miejsce zajęła Milena Regner, na drugim miejscu podium znalazła się Julita Zych, natomiast na miejscu trzecim stanęła Maja Szydłowska. Ponadto, Wiktoria Bieszczad zdobyła miejsce ósme, a Emilka Stojanowska – jedenaste. W kategorii chłopców uczestniczyło 61 zawodników. Miejsce dziewiąte zajął Jakub Pawlak, natomiast Paweł Blicharski zdobył miejsce 23. Najmłodszym zawodnikiem tego turnieju okazał się pięcioletni Szymon Opach, który zajął 48. miejsce.

Oprócz klasyfikacji indywidualnej, przeprowadzona została klasyfikacja drużynowa celem wyłonienia najaktywniejszych szkół w projekcie. Kolejność miejsc ustalona była według sumy punktów dziesięciu najlepiej punktujących zawodników z danej szkoły, najwyższego miejsca indywidualnego (w dowolnej grupie) zawodnika z danej szkoły oraz miejsca drugiego i kolejnych najlepszych uczniów z danej szkoły aż do wyłonienia zwycięzcy. Do klasyfikacji drużynowej zaliczano wyniki dziesięciu zawodników. Drużyna „Orłów” liczyła ośmiu zawodników. Na 21 szkół, które wzięły udział w turnieju, przedszkolaki z Orlej Polany zajęły miejsce szóste.

Organizatorem wyjazdu było Gminne Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziębic „Ducatus”.