Matematyka jest wokół nas: Trzyletni międzynarodowy projekt podsumowany!

Po trzech latach trwania projektu „Maths around us”, 15 czerwca nadszedł czas na podsumowanie prac i wysiłku włożonych w jego realizację.

Realizację projektu w 2015 r. rozpoczęło Gimnazjum Publiczne w Ziębicach, a po reformie oświaty kontynuowała go Szkoła Podstawowa nr 2. Projekt realizowany był w ramach unijnego programu Erasmus+ i polegał na uczeniu się dostrzegania i wykorzystywaniu matematyki w codziennym życiu, m.in. w takich obszarach tematycznych, jak: kuchnia, budownictwo, natura. Międzynarodowymi partnerami Gimnazjum były szkoły z Bułgarii, Hiszpanii, Włoch i Turcji, a językiem, którym posługiwali się uczestnicy tej matematycznej przygody był angielski. Szkoły na co dzień współpracowały ze sobą zdalnie – przez internet, natomiast najbardziej zaangażowani w projekt uczniowie, wraz z opiekunami, dodatkowo uczestniczyli w wymianach międzynarodowych (do Włoch, Bułgarii oraz Hiszpanii). Szkoła dwukrotnie gościła też uczestników projektu z zagranicy.

Bezpośrednio w projekcie wzięło udział 50 uczniów, a pośrednio – uczniowie całej szkoły. Koordynatorem działań była nauczycielka jęz. angielskiego Ewa Nenkin, wspomagana przez nauczycielkę Aurelię Przybył oraz nauczyciela informatyki i jęz. niemieckiego – Radosława Banaszka.

Podczas piątkowego podsumowania projektu wicedyrektor szkoły Mariusz Szczepanowski powitał gości, natomiast koordynator projektu Ewa Nenkin przypomniała cele tego przedsięwzięcia oraz jego najważniejsze etapy, a także podziękowała uczniom, ich rodzicom oraz gościom za życzliwą pomoc w realizacji zadań. Absolwenci oraz uczniowie szkoły podzielili się swoimi opiniami na temat międzynarodowych projektów i zgodzili się, że są nieocenione w procesie nauczania, pomagają rozwinąć nie tylko wachlarz umiejętności niezbędnych dla rozwoju młodego człowieka, ale także uczą tolerancji, otwarcia na świat, kształtują osobowość i charakter.

Goście obejrzeli prezentację przedstawiającą najważniejsze działania oraz mobilności, przeczytali informacje prezentowane na roll-upach oraz obejrzeli wystawę fotograficzną poświęconą realizacji zadań. Wzięli  również udział w warsztatach prowadzonych przez uczniów: grali w szachy, farmera oraz trzy gry wymyślone w trakcie projektu: grę „Kulinarne oczko” pomagającą zapamiętać kaloryczność produktów, grę „Gdzie Rzym, gdzie Ziębice” sprawdzającą umiejętność zamiany cyfr rzymskich na arabskie i na odwrót oraz grę „Piramida żywienia”.

Przy stanowiskach multimedialnych goście mogli zaprojektować swoje tagxedo oraz pograć w gry online przygotowane przez uczestników projektu. Każdy uczestnik wpisał się do księgi pamiątkowej oraz obejrzał album z fotografiami, a także mógł spróbować słodkich przysmaków.

Ewa Nenkin / red.

 

Galeria zdjęć
fot. Ewa Nenkin

 

Dodaj komentarz