Skrzyżowali miecze na 10. urodziny

10-lecie działalności świętowało wczoraj bractwo rycerskie Chorągiew Księstwa Ziębickiego. Na swoje urodziny zaprosiło mieszkańców gminy, a także inne zaprzyjaźnione bractwa. W organizacji tego wydarzenia wsparło ich Ziębickie Centrum Kultury oraz Gmina Ziębice.

Podczas uroczystości, która odbywała się na parkingu nieopodal Bramy Paczkowskiej, można było kibicować prawdziwym wojom. Konkurowali oni ze sobą w dwóch turniejach bojowych  – miecza jednoręcznego i tarczy oraz miecza długiego. W obu turniejach najlepszy okazał się Wiesław z Chorągwi Piastów Śląskich z Oławy. Pozostałymi zwycięzcami pierwszego turnieju byli Łukasz vel Zuzia z bractwa rycerskiego Księstwo Nyskie oraz Wojtek z Leo Corde z Paczkowa. Natomiast mieczem długim świetnie władali także ziębiczanin Maciej Zakrzeczkowski oraz Łukasz vel Zuzia z Nysy. Walki komentował komes Chorągwi Księstwa Ziębickiego –  Krzysztof Napieraj.

Rycerskim potyczkom towarzyszyły występy muzyczne – m.in. uczestników Centrum Kształcenia Muzycznego HIT. Były też tańce dworskie, do których damy dworu zapraszały publiczność, a dla najmłodszych obserwatorów rycerskich potyczek przygotowano teatrzyk kukiełkowy. Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć tortu, którym poczęstowano wszystkich chętnych, a na zakończenie urodzin wystąpił zespół Fire Show Luminis z Ząbkowic Śl., który dał „ognisty” pokaz.

Działające od dekady ziębickie bractwo systematycznie bierze udział w licznych ogólnopolskich turniejach i pokazach, a także lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Ziębiccy pasjonaci średniowiecza nie są formalnie zorganizowani, a koszty swojej działalności – np. zakup strojów, wyjazdy – pokrywają głównie z prywatnych środków. Wspólne zainteresowania pogłębiają podczas treningów walk oraz tańców dworskich, a poziom ich występów pozwala na zdobywanie nagród w turniejach, i tym samym godną reprezentację Księstwa Ziębickiego.

Redakcja ziebice.info dołącza się do urodzinowych życzeń bractwa: życzymy Wam niestygnącego zapału do dalszej pracy i kolejnych przynajmniej 10 lat rozsławiania naszego historycznego Księstwa Ziębickiego!

 

Galeria zdjęć
fot. Agnieszka Rzepka

 

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Zofia

Super impreza.Gratulacje dla Bractwa.Tylko szkoda,że władze nie chca im udostępnić Bramy Paczkowskiej.

emanuel

Tylko z czego bractwo by utrzymywało taką basztę? Przecież to spore pieniądze. Może lepiej niech tam będzie pokój zagadek. Tylko kiedy w końcu go otworzą????

sąsiad

A ja już myslałem że impreza będzie bez Jan….yków, ale nie byli czwórką. Co to mają zdrowie, są na każdej imprezie miejskiej od rogatek do rogatek miasta.

weronika

Oby więcej mieszkańców, którzy tak interesują się miejskimi wydarzeniami!