Ponad połowa radnych Ziębic bez wyższego wykształcenia

W Polsce jest 39 460 radnych, a wśród nich 15 tys. ma wykształcenie wyższe (38 proc.). Tylko w pięciu miastach wszyscy radni mają wyższe wykształcenie – w Podkowie Leśnej, Przemyślu, Sopocie, Poznaniu i Koszalinie.

W badaniu przeprowadzonym na danych za 2017 r. w większości gmin (77 proc.) ponad połowa składu rady nie miała dyplomu szkoły wyższej. Tak też było w gminie Ziębice, gdzie na 15 radnych tylko siedmiu, czyli 47%, ukończyło studia. Był to jednak najwyższy odsetek w powiecie ząbkowickim! W Ząbkowicach Śl. dyplom okazać mogło dziewięciu na 20 radnych (45%), w Bardzie – sześciu na 14 radnych (43%), a w Kamieńcu Ząbk. i Złotym Stoku – po sześciu radnych w 15-osobowej radzie. Najmniej radnych z wyższym wykształceniem zasiadało w radach gmin Stoszowice i Ciepłowody – odpowiednio 33% i 20%. Dla porównania wykształcenie wyższe posiadało 91 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W 35 polskich gminach (na 2477) żadna z osób zasiadających w radzie nie miała dyplomu. W kolejnych 106 gminach studia ukończyła tylko jedna osoba, która wchodziła w skład tamtejszej rady. Niemal we wszystkich przypadkach były to rady gmin wiejskich.

Na podst. samorząd.pap.pl4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
policz

Skoro 47% ukończyło studia to zgodnie z wszelkimi zasadami matematyki 53% jest bez wyższego wykształcenia – to niby jak to się ma do tytułu artykułu że mniej niż połowa radnych jest bez wyższego wykształcenia ?????????? Chyba raczej mniej niż połowa jest z wyższym wykształceniem.

Piotr

I to owocuje…..niestety. choć druga strona medalu jest taka że Ci wykształceni dla dobra ogółu są bardziej destrukcyjni….

piotr obserwator

efekty sie licza sprawowania wladzy w ziebicach a te sa bardzo slabe ostatnimi laty , nawet jak by byli bez podstawowki ale niech dzialaja a tu nic , moim zdanie na zbity pysk tak jak selekconera