Będzie nowa edycja Ziębickiego Budżetu Obywatelskiego

Po sukcesie ubiegłorocznego naboru wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego gminy Ziębice, przyszedł czas na jego kolejną edycję. Na wybrane projekty mieszkańców Gmina planuje przekazać – podobnie jak w ubiegłym roku – 200 tys. zł.

Już od kwietnia planowane jest nagłaśnianie idei Budżetu Obywatelskiego i jego zasad, a swoje propozycje zadań min. 15-letni mieszkańcy będą mogli zgłaszać od 14 do 27 maja. Tak jak w ubiegłym roku kategorie uwzględniać będą projekty ogólnogminne, lokalne miejskie i lokalne wiejskie.

Po zweryfikowaniu zgłoszeń wnioskodawcy będą mieli ponad miesiąc na przeprowadzenie akcji informacyjno-promocyjnej. Głosowanie ruszy 10 września i potrwa 10 dni. Będą mogli wziąć w nim udział min. 15-letni mieszkańcy gminy Ziębice. Z każdej kategorii do realizacji wybrany zostanie minimum jeden projekt. Zwycięzców poznamy 26 września, a realizacja projektów nastąpi w 2019 r.

Co nowego czeka zgłaszających i głosujących już w tym roku? W porównaniu z ubiegłorocznymi zasadami, wprowadzono konieczność potwierdzania głosów za pomocą kodu sms otrzymanego na telefon komórkowy. Ponadto, w regulaminie Budżetu Gmina zabezpieczyła sobie prawo do wykorzystania zgłoszonych projektów w przyszłych latach.

Aktualnie trwają prace nad realizacją zadań, które zostały wyłonione w ubiegłorocznym głosowaniu. Wśród nich są: w kategorii ogólnogminnej – projekt Uwolnić Orła – budowa miejsca spotkań, w kategorii lokalnej miejskiej – Zakup trybun z zadaszeniem na „ORLIKA” oraz w kategorii lokalnej wiejskiej – Budowa sanitariatów w szatni i doposażenie boiska w Starczówku.

W budżecie Gminy Ziębice na 2018 r. uwzględniono jednak realizację nie tylko tych, ale także trzech innych projektów, które zajęły drugie miejsca w poszczególnych kategoriach: Poszukiwanie książęcego skarbu w Bramie Paczkowskiej – nowa atrakcja turystyczna w Ziębicach (projekt ogólnogminny),  Ziębicki Park Sportów Miejskich (projekt lokalny miejski) oraz Plac zabaw i siłownia pod chmurką w Niedźwiedziu (projekt lokalny wiejski).

Miejmy nadzieję, że zarówno zgłaszający projekty, jak i głosujący mieszkańcy gminy Ziębice podejdą do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego z jeszcze większym zaangażowaniem niż w ubiegłym roku.

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Bratek

O super, zwłaszcza wykorzystanie niszczejącej bramy paczkowskiej cieszy… Chętnie tam poszukam skarbu książęcego 🙂