Kalistenika, street workout, parkour: w Ziębicach powstaje Park Sportów Miejskich

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo w Ziębicach powstanie Park Sportów Miejskich. Jest to jedno z zadań zgłoszonych w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego gminy Ziębice. Mimo, że nie zostało wybrane do realizacji w wyniku głosowania mieszkańców, decyzją Rady Miejskiej w Ziębicach, zostanie wykonane w ramach budżetu Gminy Ziębice na 2018 r. Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu Gmina Ziębice ogłosi przetarg na wykonanie obiektu.

Ziębicki Park Sportów Miejskich będzie miejscem do trenowania kalisteniki, street workout i parkour, czyli ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała, wykonywanych m.in. w przestrzeni miejskiej. Taka forma aktywności ruchowej staje się obecnie coraz bardziej popularna w Polsce. Również w naszym mieście coraz częściej spotyka się osoby wykorzystujące infrastrukturę miejską dla wszechstronnego treningu własnego ciała.

Jak tłumaczy Wojciech Walkarz, jeden z pomysłodawców projektu, Park Sportów Miejskich będzie miejscem nietypowym, zachęcającym do wszechstronnego ruchu, wykraczającego poza ramy wszelkich nazwanych już sportów: – Nie zabraknie drążków na różnych poziomach, poręczy czy kół gimnastycznych, jak również niższych i wyższych murków i poręczy. To, co będzie można na nich robić, to tylko kwestia kreatywności.

Park ma zachęcić trenujących, którymi mogą być osoby w każdym wieku i różnym stopniu sprawności fizycznej, do wielopłaszczyznowego, nieoczywistego ruchu. – Uważam, że np. seniorzy potrzebują czegoś więcej dla „odżywienia” swojego ciała ruchem niż jednopłaszczyznowe ćwiczenia wykonywane na popularnych ostatnio siłowniach zewnętrznych – tłumaczy Walkarz, dodając: – Chciałbym również wyjść naprzeciw młodzieży, która zniechęcona faworyzowaniem na terenie gminy takich sportów zespołowych, jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, poszukuje alternatywnych, aktywnych sposobów treningu i spędzania wolnego czasu ze znajomymi.

Prace nad Parkiem Sportów Miejskich są już zaawansowane. Powstanie on w Parku Miejskim – na jednej z wysp zieleni nieopodal kortu tenisowego. Na obecną chwilę pozyskane są już niezbędne zgody, w tym od konserwatora zabytków, na wykonanie obiektu w wybranej lokalizacji. Sporządzony został także projekt zagospodarowania przestrzeni.

Pomysłodawcy mają już plany na otwarcie Parku. Wraz z wrocławskim stowarzyszeniem Parkour :edukacja, wykonają pokaz możliwości, które daje obiekt. Chcieliby również organizować warsztaty zarówno dla dzieci, seniorów, jak i osób młodych i bardziej sprawnych – jeśli tyko uda się zebrać choćby małą grupę w każdej z kategorii: – Mam nadzieję stworzyć w naszym miasteczku wesołą, ruchową społeczność, promować zdrowie i zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do spróbowania swoich sił w treningu innym niż dotychczas, bądź po raz pierwszy w ogóle – podsumowuje Wojciech Walkarz.

Wśród projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Gminy Ziębice jeszcze w 2018 r. mają zostać zrealizowane projekty: Uwolnić Orła – budowa miejsca spotkań, Zakup trybun z zadaszeniem na Orlika oraz Budowa sanitariatów w szatni i doposażenie boiska w Starczówku, Poszukiwanie książęcego skarbu w Bramie Paczkowskiej – nowa atrakcja turystyczna w Ziębicach oraz Plac zabaw i siłownia pod chmurką w Niedźwiedziu. Tymczasem już 1 sierpnia rozpocznie się prezentacja i promocja projektów zgłoszonych w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Ziębice, a 10 września – głosowanie, w ramach którego wyłonione zostaną projekty do realizacji w roku 2019. Wyniki poznamy do 26 września. 2018 r.

 

21
Dodaj komentarz

12 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Ewelina

Ciekawe że gminie nie szkoda pieniędzy na jakiś plac zabaw dla dorosłych, którzy mogliby iść do normalnej pracy a nie chodzić po drzewach jak małpy

Dorota

Czasami odnoszę wrażenie, że niektórzy zatrzymali się na poziomie intelektualnym małp…

Jarek

Jestem jak św Tomasz. Jak zobaczę to uwierzę.

ANITA

Hehe miasto takie rozwinięte a buduje małpie gaje

Ola

Pani Burmistrz nie szkoda pieniędzy, chodniki mogłaby zrobić albo gówna posprzątać z chodników

Dorota

Gówna z chodników niech posprzątają właściciele piesków, którzy chodzą jak święte krowy i dupy nie schylą, żeby gówno podnieść….

JOANNA

Ja chętnie wybiorę się na plac, by poćwiczyć i wejść na drzewo w dobrym gronie, gdyż bardzo dobrze robi to mojemu kręgosłupowi i ciału, które na codzień w „normalnej pracy” cierpi z braku zdrowego ruchu na świeżym powietrzu.
Wszystkim sceptykom polecam natomiast zgłaszać projekty własnych pomysłów do nastepnej edycji BO 😉 Polecam również spróbować treningu na takim placu, bo warto zadbać o swoje zdrowie, a i psie kupy w miescie łatwiej się omija (tak na marginesie to nie Burmistrz powinna je sprzątać, a właściciele, którzy dostali ku temu ostatnio dobre narzedzia)
Przestańmy narzekać ludzie na to miasto i doceńmy co mamy 🙂
Pzdrawiam serdecznie

vis

Świetna inicjatywa. Dobrze że będzie realizowana. Patrząc na projekt, koszt nie powinien być wysoki, tak by nie przerazić czyścicieli psich kup.
A malkontentom przypominam, że XXI wiek jest także w Ziębicach. Aktywność fizyczna nie ogranicza się do niedzielnego spaceru z rodziną.

Goryl

Pochodzimy od małpki , to od czasu do czasu możemy poskakać po drzewach.

Ola

Nie wiem jak Ty, ale ja nie pochodze od malpki 😉

Krystyna

Miałbyc basen a będzie małpi wybieg 😀

Bacha

Śledzę BO od samego początku i nie widziałam tam zgłoszonego projektu na basen. Nic nikomu nie stoi na przeszkodzie żeby zgłosić swój projekt. Wykazać troszkę inicjatywy i coś zrobić. Większość potrafi tylko skrytykować czyjąś prace i zaangażowanie. Każdy widzi kupy i brud a wystarczy wziąć się za sprzątanie. Świetna inicjatywa! Wojtek tak trzymaj? jest spora grupa ludzi która wejdzie z Tobą na drzewo cała reszta która pisze tu te śmiesznie komentarz będzie na nas spoglądać z zazdrością zza drzew. Do zobaczenia w małym gaju ?

JOANNA

Jeżeli zgłosi Pani projekt basenu ja bardzo chętnie oddam na niego swój głos i postaram się zebrać głosy wśród znajomych 😉

Piotr

Też jestem zdania, że to bardzo dobry pomysł, kiedy wszyscy narzekają, że ludzie i młodzież siedzi tylko w domu i gra na komputerze jest źle. Ale kiedy daje się im więcej możliwości do uprawiania różnego rodzaju sportów to też jest źle. Ludzie odnoszę wrażenie, że wam nikt nigdy nie dogodzi. A odnośnie sprzątania po psach to jak inni słusznie już zauważyli ten obowiązek spoczywa na ich właścicielach (ale ten problem jest też w innych miastach). Jeszcze odnośnie narzekania na ogólną sytuację miasta to pamiętajcie, że to miasto tworzą ludzie i wciąż są ludzie, którzy w mniejszym lub większym stopniu chcą coś zrobić. Żeby w tym mieście było lepiej powinno się według mnie zmienić też sposób myślenia niektórych jego obwateli (ja nic nie robię x wszystkich mieszkańców = nic się nie dzieje = narzekania mieszkańców i koło się zamyka), a jeśli ktoś chce je przerwać to zamiast wsparcia i pochwały otrzymuje same upomnienia i teksty w stylu „to się nie uda” itp. Dobrym przykładem takich zachowań są mieszkańcy, którzy nie brali udziału w głosowaniu w BO (lub przy innych okazjach do wsparcia innych pomysłów) ponieważ myślą, że to i tak nie przejdzie, że nie ma pieniędzy itd.

JOANNA

Pięknie napisane ❤

Piotr

Dziękuję

Piotr

Chciałbym jeszcze powiedzieć, że na stronie BO są podane +/- koszty chodników/ulic/ławek itd. Jestem ciekaw kto (z mieszkańców, którzy narzekają na chłodniki/ulice itd. sprawdził ile to +/- kosztuje a następnie np. Na sesi rady miejskiej zapytał się czy w tym lub tamtym miesiącu gmina dysponuje taką i taką sumą pieniędzy. Albo zrobili prosty projekt do BO lub w inny sposób zakomunikowali gminne taką potrzebę, niż tylko narzekanie między sobą.

Goryl

Ola – coś Ty nie uczyłaś się o ewolucji, chyba byłaś na wagarach.

Ola

Raczej wierze w teorie, ze pochodze od Boga :)pozdrawiam

Hejter

Ty , goryl , to że Ty się zatrzymałas/es na poziomie małp to nie znaczy że wszyscy , ludzie pochodzą od Boga a nie od malp , choć jak patrzę na takie głupie komentarze jak Twój to zaczynam się zastanawiać od kogo Ty pochodzisz, bo wydaje mi się że kaczka to max co mogło być twoim przodkiem

Ankal

Mógłby być skatepark ponieważ tyle było petycji a oni jakieś gowno dla małp