Przedszkolaki na Otwartych Mistrzostwach Strzelina w Szachach

W środę, 18 kwietnia, sześcioosobowa drużyna z Przedszkola na Orlej Polanie w Ziębicach wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Strzelina w Szachach.

Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkola (10 zawodników) i szkoły podstawowe (21 zawodników). Turniej został rozegrany na dystansie sześć rund po 30 minut na zawodnika. Obowiązywał system szwajcarski, w którym następuje kojarzenie komputerowe zawodników. Wszyscy zawodnicy grali razem, natomiast klasyfikacja była oddzielna. Dodatkowo każda z grup miała osobną dla chłopców i dziewcząt klasyfikację.

Gra na szachownicach była bardzo zacięta, a każda kolejna runda przysparzała jeszcze większą ilość emocji. Przedszkolaki nie miały oporów, ani tremy w trakcie gry ze starszymi od siebie zawodnikami, często odnosząc zwycięstwa. W efekcie zdominowały podium w swojej kategorii wiekowej.

Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Bartosz Poplata-Skalski, a miejsce drugie – Jakub Pawlak. Z kolei wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Milena Regner, drugie – Julita Zych, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się Maja Szydłowska. Na uznanie zasługuje także postawa zawodniczki Emilii Stojanowskiej, która nie stanęła na podium zawodów, ale grała równie wspaniale jak pozostali zawodnicy.

Dodatkową wartością turnieju była możliwość zdobycia kategorii szachowych po wypełnieniu norm (tzn. wygranej odpowiedniej ilości rund i zdobyciu punktów).  Wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na podium zdobyli swoją pierwszą w życiu kategorię szachową – kategorię V.

Kategorie szachowe są wyznacznikiem prezentowanego poziomu sportowego zawodnika szachowego. Zdobywanie kolejnych kategorii szachowych przypomina wspinanie się po drabinie. Następny szczebel to kolejna kategoria, a droga wiedzie do najwyższego tytułu, czyli arcymistrza szachowego. Zaczyna się na poziomie „bez kategorii szachowej” (popularne „bk”). Kolejne stopnie to V i IV kategoria szachowa.

Zawodnicy przygotowują się do kolejnych zawodów – mają już wyznaczone nowe cele i zadania, które z wielkim zaangażowaniem i pasją szachową chcą zrealizować.

Organizatorem zawodów było Strzelińskie Centrum Edukacyjno-Sportowe.

Przedszkole na Orlej Polanie / red.

Galeria zdjęć
fot. Przedszkole na Orlej Polanie

 

 

Dodaj komentarz