Bo wszystkie dzieci nasze są…

Ziębickie Przedszkole na Orlej Polanie już po raz trzeci włączyło się do akcji UNICEF-u „Wszystkie Kolory Świata”. Wczoraj przedszkolaki wystąpiły podczas gali wieńczącej ten projekt. Dziś otrzymały wiadomość, że niebawem odwiedzi je… Majka Jeżowska.

Podczas wczorajszej gali przedszkolaki zaprezentowały występy wokalne i taneczne. Zgromadzeni w Ziębickim Centrum Kultury widzowie – głównie rodzice i dziadkowie przedszkolaków – podziwiali tańce afrykańskie, chińskie, japońskie, czeskie, była też brazylijska samba, taniec bollywood i polski krakowiaczek. Nie zabrakło też ciekawej scenografii, a przede wszystkim barwnych strojów.

W przerwach pomiędzy występami odbywały się licytacje ręcznie wykonanych lalek, które przedszkolaki wykonywały pod okiem i z pomocą rodziców czy też dziadków. Lalki „pochodziły” z całego świata, m.in. z: Rosji, Holandii, Afryki, USA (Alaski, Arizony), Czech, Japonii, Skandynawii i oczywiście również z Polski. Każda z nich miała imię oraz historię związaną z kulturą, którą reprezentowała, i oczywiście była ubrana w regionalny strój.

Szyjąc i ozdabiając lalki przedszkolaki mogły poszerzyć horyzonty, wzbogacając swoją wiedzę na temat różnych kultur. Była to nie tylko niezwykle praktyczna lekcja kulturoznawstwa i geografii, ale przede wszystkim empatii i tolerancji, bowiem dzieci przy okazji poznawały problemy życia codziennego, jakie zaprzątają główki ich rówieśników z innych krajów.

Licytacja podczas gali przyniosła dochód w wysokości 4260 zł, który Przedszkole przekaże na konto UNICEF-u. Zgromadzone podczas akcji środki zostaną wykorzystane na szczepienia dzieci w Angoli.

Zanim lalki trafiły na licytację, spośród nich wybrano najbardziej oryginalną. Została nią, uszyta przez Zuzię Bazylak i jej babcię, Pipi z Holandii. To właśnie ona reprezentowała Przedszkole w internetowym głosowaniu, w którym można było wygrać koncert Majki Jeżowskiej. Głosowanie trwało do dziś, do godz. 11 i… zakończyło się zwycięstwem. Na Pipi zagłosowało prawie 3000 osób (druga w kolejności była lalka w Wyszkowa – 2600 głosów). Niebawem zatem przedszkolaki będą mogły usłyszeć piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są” na żywo i w oryginalnym wykonaniu.

Obserwując wspaniałe zaangażowanie przedszkolaków i ich rodziców oraz przedszkolnych opiekunów szkoda tylko, że UNICEF nie wybrał innego celu, na który w tym roku zostaną przeznaczone zebrane środki. W obliczu coraz częściej kwestionowanego bezpieczeństwa szczepień i tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z pewnością bezdyskusyjnie pożytecznym celem akcji byłoby np. dożywianie dzieci lub ich edukowanie.

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

9
Dodaj komentarz

5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Ziębiczanka

Brawo Katarzyna Kolega. Brawo pracownicy, rodzice i dzieci z Przedszkola Na Orlej Polanie. To Wasz sukces i wszystkich Ziębiczan oraz tych wszystkich, którzy głosowali w konkursie. To wielka radość, że udało się zmobilizować tak wiele osób! Brawo My!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ola

Może warto wspomnieć kto konkretnie z Przedszkola na Orlej Polanie wykonał lalkę Pipi. W artykule brakuje informacji kto uszył zwycięską laleczkę?

Ania

Dobrze, że podejmuje się w Ziębicach różne inicjatywy, jeszcze lepiej, że to Ziębice wygrały konkurs, ale dlaczego zebrane środki przeznaczane są na tak kontrowersyjne cele?
https://www.youtube.com/watch?v=b3Wd2_vCOKU
https://vaccgenocide.wordpress.com/tag/depopulacja/
https://vaccgenocide.wordpress.com/tag/skutki-uboczne-szczepien/
http://vaccgenocide.blogspot.com/2011/07/mafia-medyczna-szczepienia-z-dr-ghis.html

Ala

Kto dokładnie się do akcji przyczynił? Mieszkałam kiedyś w Ziębicach i może znam którąś z Pań przedszkolanek? Trochę taki bezosobowy ten artykuł.. samo się zrobiło…

laleczka

Ludzie, już przestańcie się czepiać !! to jest krótki artykuł, zeby poinformować, co sie działo, a jak ktos chce wszystkich szczegółów, to redaktor musiałby napisać kilkustronnicowe opracowanie z podaniem wszystkich nazwisk dzieci, mam, babć i przedszkolanek, które miały jakikolwiek udział w tym wydarzeniu itp. Litości. dajcie spokój!!!

Krzysiek

Szczerze gratuluję przedszkolu, pani dyrektor, a przede wszystkim dzieciakom. Jednak z pewnym zażenowaniem przyglądałem się tej kampanii. Chciałoby się aby ludzie zajmujący się naszymi dziećmi z podobnym zapałem i zaangażowaniem, także swojego wolnego czasu, zajmowali się sprawami istotniejszymi dla ich wychowanków. Tyle dzieje się dramatów, które dotykają dzieci w naszym otoczeniu, tyle można zrobić dla popŕawy bytu dzieci tu w Ziębicach i okolicy, a tyle czasu i energii poświęcono na propagowanie, skądinąd fajnej laleczkowej akcji. Życzę jej uczestnikom podobnego zapału w codziennym działaniu na rzecz naszych dzieci, ich dobrobytu, szczęścia, zapewnienia bezpieczeństwa i godnych warunków życia i rozwoju.

Katarzyna Kolega

Nasze Przedszkole angażuje się w wiele akcji tych daleko i tych blisko. Pomagamy zawsze i tym, którym pomoc jest potrzebna. Źle ocenia Pan sytuację i ta ocena jest krzywdząca dla nas. Jesteśmy na WOŚP, Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, Paczki na Kresy Wschodnie, Szlachetna paczka-która pomaga rodzinom w naszej gminie, pomagaliśmy choremu Olkowi, zbieramy nakrętki dla potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Staramy się uwrażliwić naszych podopiecznych na problemy biedy, która jest wokół nas ale też idziemy dalej w naszych działaniach pokazując też dzieci, które żyją w nędzy w krajach Afryki. Zapał mamy i dużo zaangażowania we wszystkim co robimy, a robimy dużo. Źle ocenia Pan sytuację i niesprawiedliwie. Pozdrawiam Pana!

Krzysiek

Z całym szacunkiem do wyżej opisanych działań ich inicjatorów i wykonawców, jakoś nie przypominam sobie towarzyszącego im w Ziębicach wielkiego szumu medialnego i nachalnej propagandy szczególnie na fb – godnej lepszej sprawy. Może zatem korzystając z tych doświadczeń warto pamiętać, że ważny jest sam fakt pomagania, a nie mówienia o nim (czy raczej krzyczenia) i miarkować użyte środki do uzyskanych efektów. Inaczej niewątpliwy sukces, jak w tym przypadku, może pozostać w cieniu śmieszności wobec środków zaangażowanych w jego osiągnięcie. Również pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję!