69 osób na trasie 14. Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego

To absolutny rekord Rekreacyjnych Rajdów Rowerowych organizowanych od 6 lat w Ziębicach! Dziś 69 jego uczestników pojechało z Ziębic, przez Lipę, Henryków i Skalice, aby podziwiać piękno naszej gminy i aktywnie spędzić czas na łonie przyrody. Pogoda wybitnie dopisywała!

Zbiórka cyklistów zainteresowanych udziałem w Rajdzie zaplanowana była na godz. 9:30, jednak nie mogła wystartować aż do godz. 10:15, ponieważ cały czas dojeżdżali i zapisywali się nowi chętni – mówi Henryk Sławiec, przewodnik Rajdu i jeden z jego pomysłodawców.

Na starcie Rajdu stawili się mieszkańcy gminy Ziębice, a także cykliści z Przeworna, Ząbkowic, Wrocławia czy też Strzelina. Najmłodsza uczestniczka wyprawy miała 4 lata, a najstarszy – 76.

Licząca 23 km i 300 metrów trasa, dokładnie zaplanowana i zmierzona przez Henryka Sławca, była łatwą wycieczką, w której najtrudniejszy wydawał się podjazd z Ziębic do Lipy. Jednak dzięki sprawnej organizacji, nad którą czuwał Rafał Śledź, kierownik Rajdu oraz drugi z jego pomysłodawców, cykliści podzieleni na 15-osobowe grupy, bez problemu przejechali ten odcinek trasy.

Następnie uczestnicy Rajdu udali się drogą polną do Henrykowa przez Jasłówek, w którym zrobiono przerwę przy krzyżu pokutnym. W Henrykowie natomiast cykliści zatrzymali się przy kościele św. Andrzeja, a stamtąd udali się na plac przed Opactwem Cystersów, gdzie przewodnik opowiedział im o znajdujących się w pobliżu zabytkach, m.in. o pomniku Trójcy św. i o studni św. Józefa.

Duże zainteresowanie wzbudzała kolejna atrakcja turystyczna na trasie Rajdu – znajdujący się w przyklasztornym parku grobowiec Wilhelma Ernsta. Pan Henryk przybliżył jego życiorys, a także historię henrykowskich Weimarów, a nawet opowiedział jak wyglądał dzień pogrzebu Ernsta.

Urokliwymi ścieżkami henrykowskiego parku uczestnicy Rajdu pojechali w kierunku Skalic. Przy Skalickich Skałkach pan Henryk z humorem zabawiał dzieci zmyślonymi opowiadaniami o jaskiniowcach, którzy tam mieszkali. Po odpoczynku wszyscy udali się do Źródła Cyryla i po krótkim przystanku – z powrotem do Ziębic, gdzie ok. godz. 15 zakończyli Rajd ogniskiem z kiełbaskami przy Ziębickim Centrum Kultury.

Następny Rekreacyjny Rajd Rowerowy już wstępnie zaplanowano na lipiec.

 

fot. Henryk Sławiec

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rowerzysta

Pozdrowienia dla dziewczyny w szarych leginsach(?), czarnej koszulce(?), łososiowej kurtce i okularach :):)