Czeka ich amerykańska przygoda

W najbliższą środę do Brighton w stanie Kolorado w USA poleci 8-osobowa grupa młodzieży wraz z dwoma opiekunami. Przez 3 tygodnie będą uczestniczyli w wymianie międzynarodowej, mieszkając w domach amerykańskich rodzin, obserwując jak wygląda ich codzienne życie i jednocześnie pogłębiając znajomość języka angielskiego. Ich wyjazd organizuje Ziębickie Stowarzyszenie „Janine” w Ziębicach oraz Stowarzyszenie Brighton Sister Cities w Brighton.

Uczestnicy wymiany to uczniowie Gimnazjum Publicznego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, a także Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie. Zostali wybrani spośród ponad 20 kandydatów o nieposzlakowanej opinii potwierdzonej m.in. przez ich wychowawców, grono pedagogiczne czy samorządy uczniowskie.

Każdy z uczestników we własnym zakresie finansuje własne koszty przelotu. Wyjątkiem jest jedna, szczególnie zdolna i wyróżniająca się osoba, wybrana przez członków Stowarzyszenia „Janine”, której bilet lotniczy sponsoruje organizacja Brighton Sister Cities. Natomiast amerykańskie wizy w tym roku wszystkim uczestnikom ufundowało „Janine”.

Jak podkreśla Małgorzata Majewska-Stolarek z tego stowarzyszenia, która w trakcie wyjazdu będzie jednym z opiekunów grupy, a zarazem – jako przewodnicząca Rady Miejskiej – oficjalnym reprezentantem Gminy Ziębice: – Przed wyjazdem uwrażliwiamy młodzież na różnice wynikające m.in. z różnego podejścia do pełnoletności w obu krajach – u nas jest to 18 lat, w USA – 21. Musimy zadbać o to, żeby grupa była zdyscyplinowana, ponieważ te osoby reprezentują nie tylko Ziębice, nie tylko województwo dolnośląskie, ale całą Polskę – mówi.

Współpraca Ziębic z Brighton w stanie Kolorado w USA trwa już ponad 20 lat, a wymiana młodzieży jest jej najmocniejszą stroną. Co roku jedno z miast gości grupę młodzieży z drugiego miasta, a rok później następuje wymiana – goście stają się gospodarzami.

Warto dodać, że dzięki tej współpracy nawiązało się wiele przyjaźni polsko-amerykańskich, które – mimo zakończenia się oficjalnych wizyt – są często, już w nieformalny sposób kontynuowane.

Tegoroczna amerykańska przygoda ziębiczan potrwa do 14 czerwca. A może jeszcze dłużej?

 

fot. Ziębickie Stowarzyszenie „Janine”

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Andrzej

Mnie tylko ciekawi kto za to zapłaci.