Lekcja demokracji w Warszawie

Początek października 2017 r. zapowiadał się bardzo ciekawie dla uczniów szkół powiatu ząbkowickiego, ponieważ poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka zaprosiła ich wraz z opiekunami na lekcję demokracji do Sejmu Rzeczypospolitej w Warszawie.

9 października w podróż wyruszyli uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej pod opieką Agnieszki Korczewskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza pod opieką Leszka Chylińskiego, Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Sikorskiego w Henrykowie pod opieką Joanny Czarneckiej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach pod opieką Agnieszki Zarzyckiej, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich pod opieką Agaty Kazimierczak-Czapiga oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie pod opieką Moniki Obrockiej.

Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie Sejmu RP i zapoznanie się z pracą posłów. Uczestnicy wycieczki poznali historię polskiego parlamentaryzmu, mieli możliwość zasiadania w galerii sali posiedzeń. Następnie na zaproszenie pani Poseł przeszli do Domu Poselskiego na obiad.

Nie mogli wyjechać z Warszawy nie oglądając głównych atrakcji turystycznych miasta. Odwiedzili zatem Łazienki Królewskie, podziwiając Pałac na Wyspie – rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Amfiteatr wzorowany na stylu antycznym. W programie nie mogło też zabraknąć Pałacu Kultury i Grobu Nieznanego Żołnierza, skąd grupa przeszła Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie czekał na nią Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Z kolei na zainteresowani architekturą współczesną mogli zobaczyć Stadion Narodowy, który pięknie wpisał się w panoramę Warszawy.

Młodzież nie tylko miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Sejmu, ale także na żywo obserwować życie polityczne w Warszawie oraz poznać polskich polityków. Wycieczka była niezapomnianą przygodą dzięki poseł Izabeli Katarzynie Mrzygłockiej, wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, a także przewodniczce po Sejmie oraz Annie Dżygała-Wojciechowskiej, koordynatorowi wycieczki.

Agnieszka Zarzycka / red.

fot. GCEiS

Dodaj komentarz