Szachowe Grand Prix Ziębic

W sobotni poranek, 9 grudnia w Ziębickim Centrum Kultury odbył się Turniej Szachowy pod nazwą Grand Prix Ziębic o Puchar Burmistrza Ziębic.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą w podziale chłopcy-dziewczęta oraz według wieku. W grupie A grały dzieci do 7. roku życia, a w grupie B – 8-9-latki. Dzieci reprezentowały gminne placówki oświatowe: szkoły podstawowe – nr 2 i nr 4 – w Ziębicach, Zespół Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Lubnowie, Przedszkole Miejskie w Ziębicach oraz Przedszkole na Orlej Polanie, które było pomysłodawcą i organizatorem tego sportowego wydarzenia. Łącznie w Turnieju udział wzięło 51 młodych szachistów.

Rozgrywki prowadzone były w systemie szwajcarskim, sześciorundowym, zgodnie z kodeksem FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej). Zawodnicy zmagali się z szachami ponad trzy godziny. Spotkaniu młodych szachistów przewodził arbiter Kazimierz Szydełko.

W kategorii dziewcząt w wieku 5-7 lat zwyciężyła Julita Zych z Przedszkola na Orlej Polanie w Ziębicach. Drugie miejsce zajęła Nikola Hefka z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, a trzecie – Milena Regner z Przedszkola na Orlej Polanie.

Wśród chłopców w tym samym wieku najlepszy okazał się Jakub Pawlak z Przedszkola na Orlej Polanie w Ziębicach, stopień niżej na podium stanął Kacper Rzepa z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, a trzeci w rankingu był Juliusz Odrowąż ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach.

W starszej grupie wiekowej – 8-9 lat – wśród dziewcząt najlepsze okazały się: Martyna Wójcik z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu oraz reprezentująca tę samą placówkę Lena Skotnicka. Trzecie miejsce zajęła Dominika Ciastowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Pierwsze miejsce wśród chłopców zajął natomiast Maciej Szwarc z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, a kolejne: Mateusz Sawicki oraz Igor Galik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach.

Gratulujemy młodym szachistom wielkich sukcesów! Być może wśród nich jest kolejny Magnus Carlsen lub Garri Kasparow.

 

fot. Agata Antczak

 

Dodaj komentarz