Zasady korzystania z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Ziębicach

W gminie Ziębice od kilkunastu lat istnieje ambulatorium świąteczno-nocnej opieki zdrowotnej, które mieści się przy pl. Strażackim (budynek straży pożarnej, wejście od ul. Klasztornej). Niestety, nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy wiedzą o jego istnieniu i zasadach korzystania…

Ambulatorium świąteczno-nocnej opieki zdrowotnej ma na celu zapewnienie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godz. od 20.00 do 8.00 dnia następnego. Każdy ubezpieczony, bez względu na miejsce zamieszkania, może skorzystać z pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej tam, gdzie ma najbliżej.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, a także jeśli zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy oraz kiedy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Kiedy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu powinniśmy skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Z przykładowych sytuacji, z którymi możemy udać się do ambulatorium jest:

  • zaostrzenie dolegliwości znanej nam choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością)
  • infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, zwłaszcza u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku
  • bóle brzucha (nieustające mimo stosowania leków rozkurczowych)
  • nieustające bóle głowy, biegunka, wymioty
  • nagłe bóle kręgosłupa, stawów i kończyn
  • zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych oraz telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

W ambulatorium pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie, np.: iniekcje domięśniowe/dożylne, opatrunki czy dożylne wlewy – w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w Podstawowej Opiece Zdrowotnej lub wynikające z leczenia zaleconego przez lekarza prowadzącego. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym przy pl. Strażackim lub w domu pacjenta.

Zdarza się, że lekarz dyżurujący w ambulatorium wyjeżdża na wizyty domowe. Są one realizowane po telefonicznej rozmowie z lekarzem (74 819 12 99), który decyduje o wyjeździe. Wyjazdy odbywają się na odległość nawet do ok. 30 km w jedną stronę.

Gdy dyżurujący lekarz jest poza punktem ambulatoryjnym, innym najbliżej dyżurującym punktem jest przychodnia EMC św. Antoniego w Ząbkowicach Śl. przy ul. Bolesława Chrobrego (w budynku przychodni, obok Szpitala EMC).

Kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego – 112 lub 999.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

 

2
Dodaj komentarz

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian

I super, ze ktos to w koncu wyjasnil

Sonia

Miałam silne bóle brzucha Pan doktor Machula wystawił złą diagnozę mimo silnych bólu brzucha odmówił leku przeciw bólowego twierdził że wieczorem znowu przyjdę po zastrzyk przeciw bólowy .Po dwóch godzinach przyjęto mnie w Nysie na SOR diagnoza ostre zapalenie trzustki .Taka jest pomoc ambulatoryjna w Ziębicach.