Pieszo i rowerem po lesie – być może już niedługo

Znane już są wyniki naboru wniosków o dofinansowanie rozwoju ogólnodostępnej niekomercyjnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej ogłoszonego w grudniu ubiegłego roku przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Qwsi”, które ma swoją siedzibę w Ziębicach. Jak się okazuje, wniosek Gminy Ziębice pomyślnie przeszedł pierwszy etap oceny i został zakwalifikowany do jej drugiego etapu, którego dokona Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Zgłoszony projekt dotyczy przebudowy ścieżek leśnych na ścieżki pieszo-rowerowe w gminie Ziębice. Gmina planuje stworzenie tras rowerowych, tzw. single tracków, które mają służyć turystom oraz mieszkańcom gminy i będą udostępniane bezpłatnie. Trasy ścieżek będą przebiegały przez tereny leśne, znajdujące się m.in. na terenie Nadleśnictwa Henryków. Na realizację tego celu Gmina Ziębice wnioskowała o prawie 300 tys. zł

 

Postscriptum

W komunikacie Urzędu Miejskiego w Ziębicach w sprawie wyniku naboru LGD „Qwsi” czytamy: „Burmistrz Alicja Bira od dłuższego czasu czyniła starania zmierzające do rozpoczęcia realizacji inwestycji, której celem jest rozwój infrastruktury rowerowej na terenie gminy Ziębice.”. Warto jednak wiedzieć, że inicjatorką działań zmierzających do stworzenia infrastruktury rowerowej na terenie Nadleśnictwa Henryków nie była Alicja Bira lecz… Janina Lacel.

Będąc zastępcą burmistrza (funkcję tę pełniła od początku obecnej kadencji do końca września 2016 r., kiedy to została odwołana przez Alicję Birę), wraz z podległym jej Wydziałem Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego, koordynowała wytyczenie trasy rowerowej relacji Ziębice-Henryków, a następnie rozpoczęła rozmowy z Nadleśnictwem Henryków (o czym można przeczytać tutaj >>). Podczas spotkań z jego przedstawicielami omawiana była koncepcja trasy, a w terenie analizowano jej wykonalność. Już wówczas Nadleśnictwo rozpoczęło proces wznawiania granic, aby ścieżka mogła być prawidłowo usytuowana. To, że ten rowerowy pomysł nie upadł po rozstaniu się Janiny Lacel z Urzędem Miejskim jest zasługą radnych, którzy wielokrotnie przywoływali temat podczas sesji Rady Miejskiej, kładąc nacisk na jego kontynuację.

Ścieżka rowerowa z Ziębic do Henrykowa miała być jedną z wielu inicjatyw rowerowych realizowanych przez Urząd Miejski na terenie naszej gminy, na której panują wprost idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. W trakcie pełnienia przez Janinę Lacel funkcji zastępcy burmistrza powstała więc także seria siedmiu ulotek prezentujących trasy rowerowe po gminie Ziębice i jej okolicach (dostępnych w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach i innych podobnych placówkach m.in. w Ząbkowicach Śl., Paczkowie czy Strzelinie). Broszury spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem środowiska cyklistów w naszym regionie i do dziś są jedyną tego typu publikacją, która w nim powstała.

Wspomnieć należy również o tym, że pod kierunkiem Janiny Lacel Gmina Ziębice uczestniczyła także w powstawaniu Dolnośląskiej Polityki Rowerowej opracowywanej przez Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski i miała swój istotny wkład w inwentaryzację tras istniejących na terenie województwa dolnośląskiego.

Niestety, do dziś kontynuacji nie doczekały się prace zmierzające do powstania Strategii Rozwoju Turystyki Rowerowej gminy Ziębice. W planach podlegających pod Janinę Lacel urzędników było opracowanie dokumentu, na podstawie którego możliwa byłaby przemyślana i spójna budowa tras rowerowych oraz towarzyszącej im infrastruktury rekreacyjnej. W sierpniu 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące tej inicjatywy, a zaproszeni na nie zostali przedstawiciele ościennych Gmin, mieszkańcy oraz cykliści z regionu (więcej na ten temat można przeczytać tutaj >>). Niestety, kilkanaście dni później Janina Lacel została odwołana z funkcji zastępcy burmistrza i… na pierwszym spotkaniu prace nad Strategią się zakończyły…

 

fot. ilustracyjne: freepik.com

 

5
Dodaj komentarz

4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Ziebiczanka

Jak zwykle Bira sobie przypisuje nie swoje zaslugi. Nic sama nie potrafi zrobic i zorganizowac. Nich sie juz konczy jej kafencja i won!!!!!!!!

jan

A to dopiero kiełbasa wyborcza

Jaa

Ano!!

xsdxsdx

trzeba uważać na myśliwych w tamtych rejonach bo myślą że są Bogami w tym lesie, a słoma albo jak kto woli ściółka im z butów wystaje…

camel

Coś mi się wydaje że projekt umarł śmiercią naturalną, bardzo często jeżdżę po lesie, ścieżki rowerowe są potrzebne, szkoda że osoba która pilotowała projekt została zwolniona.