Zwisający przewód kamery, pożar sadzy i zagotowana woda centralnego ogrzewania, czyli strażacki bilans tygodnia

To był pracowity tydzień dla strażaków z gminy Ziębice…

We wtorek, 13 marca, po godz. 19.00, w Starczówku, zapaliła się sucha trawa, krzewy i zarośla na nieużytkowanych terenach rolniczych.

Dzień później, przed godz. 13.00, w Bożnowicach oraz 16 marca, po godz. 14:00, w Henrykowie, przy ul. Henryka Brodatego, wybuchły pożary sadzy w przewodach kominowych w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych. W obu przypadkach działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu oraz wybraniu żaru z pieca. Ugaszono pożar sadzy za pomocą proszku gaśniczego oraz mokrego piachu wsypywanego do przewodu kominowego. Następnie z wnętrza komina usunięto pozostałe zarzewia ognia oraz zalegającą sadzę. W trakcie działań gaśniczych za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych monitorowano obecność toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia wewnątrz obiektu.

Również 16 marca, po godz. 16.40 w Ziębicach, przy ul. Gliwickiej, doszło do zadymienia w budynku mieszkalnym, wielorodzinnym. Stwierdzono zadymienie na poddaszu budynku. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia, ugasili paleniska pieca oraz oddymili i przewietrzyli obiekt. Następnie przystąpili do dokładnego sprawdzenia obiektu. Ustalono, że powodem zadymienia był nieszczelny przewód kominowy. Obiekt został dodatkowo sprawdzony przy pomocy urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie potwierdziły ukrytych zarzewi ognia oraz obecności gazów toksycznych.

Następnego dnia, w godzinach popołudniowych, w Ziębicach, przy ul. Stawowej, strażacy interweniowali w budynku mieszkalnym. W obiekcie doszło do zagotowania wody w układzie centralnego ogrzewania. Przed przybyciem zastępów straży, wszyscy lokatorzy opuścili budynek. Zabezpieczono miejsca zdarzenia, upuszczono gorącą wodę z układu, dzięki czemu nie doszło do uszkodzenia pieca oraz instalacji centralnego ogrzewania. Sprawdzono obiekt za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wykazały obecności tlenku węgla.

18 marca, po godz. 15.00, w Ziębicach, przy ul. Zamkowej, straż pomogła Zespołowi Ratownictwa Medycznego w transporcie nieprzytomnej kobiety, którą wyniesiono z mieszkania znajdującego się na drugim piętrze do ambulansu.

Tego samego dnia, po godz. 19.00, strażacy zostali powiadomieni o zwisających przewodach wzdłuż chodnika przy ul. Kolejowej w Ziębicach. Przeprowadzono rozpoznanie i stwierdzono, że wzdłuż drogi zwisa przewód zasilający kamerę monitoringu.

 

fot. Agata Antczak

 

Dodaj komentarz