Rękodzieło – pasja Jadwigi Wiewióry

Wczoraj (6 marca), w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach, odbyło się drugie spotkanie z cyklu – „Ziębiczanie z pasją”.

O swojej wieloletniej pasji, opowiedziała Jadwiga Wiewióra – rękodzielniczka, florystka, specjalizująca się w szydełkowaniu, hafcie richelieu, qullingu, decoupage, wiklinie papierowej, bibułkarstwie, filcowaniu i wyrobie kwiatów. Pani Jadwiga posiada własną pracownię, a uszyte przez nią stroje można podziwiać w salach wystawowych ziębickiego Muzeum.

Pasja Pani Jadwigi narodziła się już w dzieciństwie, kiedy mama zabierała ją na spotkania Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Dworze. W czasie nauki w Szkole Podstawowej zauważyła ją nauczycielka, która poleciła rodzicom Pani Jadwigi, aby zapisali córkę do szkoły artystycznej. Później pobierała naukę w szkole krawieckiej, przez wiele lat pracowała jako krawcowa oraz nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych. Jak podkreślała uczennica Pani Jadwigi, uczestnicząca w spotkaniu: Pani Jadwiga potrafiła wyczarować coś z niczego. Nigdy nie pozwoliła, aby zmarnował się kawałek materiału, który przydać się może na kolejne małe dzieło. Szyliśmy lalki, zabawki, stroje, nauczyła nas tak prowizorycznej rzeczy, jak przyszywanie guzików. 

Po przejściu na emeryturę Pani Jadwiga, zapisała się na zajęcia organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku i tam nastąpił pełny rozkwit jej pasji. Z czasem jej prace docenione zostały przez szersze grono, podczas przeglądów twórczości artystycznej i rękodzielniczej, jarmarków, wystaw. Pani Jadwiga występowała także w Telewizyjnym Klubie Seniora.

Od czasu otwarcia Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach, Pani Jadwiga prowadziła już kilka warsztatów dla dzieci i dorosłych, m.in: wykonywanie bukietów z jesiennych liści, wykonywanie ozdób świątecznych, wykonywania palm wielkanocnych. Prace Pani Jadwigi można podziwiać na wystawie CITiK-u, stosownie do okazji.

Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem rękodzieła wykonanego na przestrzeni lat przez Panią Jadwigę, które mogli obejrzeć na przygotowanej prezentacji, w  powystawowych katalogach oraz na żywo. Każda praca to misternie wykonany przedmiot, która wymaga cierpliwości, artystycznego kunsztu i dobrych oczu.

 

                                                                                                                                                                CITiK / red.

Galeria zdjęć:
fot. Agata Antczak / Archiwum Jadwigi Wiewióry

8
Dodaj komentarz

8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Jadwiga

Skromna, pomocna, uczynna. Podziwiam takie osoby. Ile trzeba serca włożyć w wykonywanie takich rękodzieł. Podziwiam i pozdrawiam. Jadwiga

Justyna

Świetne spotkanie, warto poznać wartościowe osoby w tym mieście, które nie patrzą na opnie innych i robią swoje. Pani Jadwigo – tak dalej.

Dorota

Gratuluję Pani Jadziu. Młodzi niech patrzą i się uczą, co to znaczy mieć pasję, którą pielęgnuję się całe życie.

Teresa

Jadzia jesteś wielka…

RENATA

Byłam. Widziałam . Jestem pod dużym wrażeniem prac Pani Jadwigi . Trzeba mieć talent. Pozdrawiam.

kolezanka

To jest właśnie prawdziwa artystka.Zawsze z niczego zrobi coś pięknego. Odwzoruje wszystko ,czasami kupuje po to aby zrobić jeszcze piękniejsze. Niezwykle utalentowana osoba. Cieszę się ,ze miałam wiele okazji aby z panią Jadwiga bywać w miejscach twórczych i radować się jej sukcesami.Gratulacje.

Seba

Pani Jadwigo. Cieszę się że podzieliła się Pani z nami swoją pasją. Czekamy na następne osoby. Pzodrawiam.

Danusia

Pani Jadwigo chylę czoła.