Ruszyła Pracownia Regionalna w Ząbkowicach Śl.

O tym jak ciekawa jest historia regionu, w którym żyjemy można było posłuchać w miniony wtorek, podczas zajęć „Co to jest Ziemia Ząbkowicka” w Pracowni Regionalnej ząbkowickiej biblioteki.

Podczas pierwszego spotkania, ok. 20 uczestników wykładu dowiedziało się o tym jak na przestrzeni wieków kształtował się obszar dzisiejszego powiatu ząbkowickiego.

Zajęcia poprowadził ząbkowiczanin Jerzy Organiściak, pasjonat historii regionu, który przystępnym, współczesnym językiem omówił dzieje – od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności – obszaru, który dziś nazywamy powiatem ząbkowickim. Mimo że poświęcił uwagę każdej gminie leżącej na jego terenie, z wykładu wynikało, że to właśnie Ziębice odegrały znaczącą rolę w jego historii. Prowadzący wspomniał m.in. o tym, że Ziębice były pierwszym miastem, które pojawiło się na mapie tej części Śląska. Od 13. wieku były stolicą regionu i „dlatego być może powinniśmy go nazywać Ziemią Ząbkowicko-Ziębicką”. Mówił również o tym, że dzisiejszy powiat ząbkowicki to teren, który niegdyś zajmowało Księstwo Ziębickie.

Ciekawa jest kwestia utraty znaczenia Ziębic na rzecz Ząbkowic. W 14.-15. w. w Księstwie wyodrębniono dwa okręgi – ziębicki i ząbkowicki. Ząbkowice liczyły się coraz bardziej głównie z powodu istotnego traktu komunikacyjnego, który przebiegał w ich pobliżu (dzisiejsza droga krajowa nr 8). Ponadto, gdy zniszczony został zamek w Ziębicach, książę przeprowadził się do Ząbkowic, skąd bliżej mu było do Czech, z którymi utrzymywał wówczas częste kontakty.

Wykład zakończył się ciekawym spostrzeżeniem jednego z uczestników spotkania, który zapytał słuchaczy czy nie odnoszą wrażenia, że podział na okręgi (ząbkowicki i ziębicki) istnieje do dziś. Czy słusznie? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem…

Kolejne spotkanie Pracowni Regionalnej już 21 marca, o godz. 16.30 w budynku ząbkowickiego Ratusza, w którym mieści się Biblioteka im. Księgi Henrykowskiej. Usłyszymy wówczas pierwszy z dwóch zaplanowanych wykładów pt. „Historia Ziemi Ząbkowickiej”. Kolejne zajęcia w ramach Pracowni będą odbywały się do 21 listopada, w każdy trzeci wtorek miesiąca (oprócz lipca i sierpnia) o godz. 16.30.

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

Dodaj komentarz