Czy ziębickie stare miasto trafi na listę UNESCO? [AKTUALIZACJA]

Trwają prace zmierzające do wpisania najstarszej części Ziębic – centrum miasta wraz z otaczającymi je murami obronnymi – na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Procedurę wpisu Gmina Ziębice zainicjowała we wrześniu 2016 r. Z informacji udzielonych portalowi ziebice.info przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, do którego zgłaszane są wnioski, sprawa Ziębic jest wnikliwie analizowana i czeka na opinię Generalnego Konserwatora Zabytków i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To od nich zależy czy Ziębice znajdą się na tzw. liście informacyjnej zgłaszanej przez poszczególne państwa do Centrum Światowego Dziedzictwa. Lista ta obejmuje miejsca, które państwo zamierza zaproponować do wpisu w perspektywie czasowej do 10 lat. Kandydatura Ziębice może zostać przedłożona Centrum Światowego Dziedzictwa co najmniej rok po wpisie na listę informacyjną.

Ostateczną decyzję o wpisie na listę UNESCO podejmuje Komitet Światowego Dziedzictwa. Zanim to nastąpi eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków zapoznają się ze stanem obiektów na miejscu – mniej więcej na rok przed terminem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, na której ma zapaść decyzja o przyjęciu, odroczeniu lub odrzuceniu kandydatury.

Przypomnijmy, że w 2015 r. – z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i przy wsparciu arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego – na listę UNESCO „Pamięć świata” trafiła Księga Henrykowska.

 

[AKTUALIZACJA: 2.04.2017: Niestety, ziębickie stare miasto nie trafi – przynajmniej na razie – na listę UNESCO. Być może kiedyś któryś z włodarzy Ziębic zainicjuje procedurę wpisu. Powyższy artykuł to redakcyjny żart primaaprilisowy. 

 

fot. Ziębice w 18. wieku – rysunek autorstwa Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776)

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
e.t.

W końcu!