Za nami święto patrona Ziębic

Rok temu Ziębice świętowały nadanie miastu patrona – św. Jerzego. Odbyła się wówczas uroczysta sesja Rady Miejskiej, po której mieszkańcy i goście – przedstawiciele władz samorządowych oraz duchowni – w towarzystwie orkiestry oraz pocztów sztandarowych, przemaszerowali do Bazyliki Mniejszej – kościoła pw. św. Jerzego – gdzie odbyła się msza św. transmitowana na cały świat przez TV Trwam. Po niej na ziębickim Rynku można było uczestniczyć w występach artystycznych.

Rocznicę tego znaczącego dla miasta wydarzenia obchodzono wczoraj. Uroczystość połączono z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania przez ks. Antoniego Długosza, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Po mszy nastąpiło poświęcenie tabliczek ofiarodawców, którzy przekazali środki finansowe na remont Bazyliki.

Później święto patrona miasta przeniosło się poza mury kościoła, przed dom katechetyczny. Zgromadzeni tam mieszkańcy i goście mogli uczestniczyć w koncercie, jaki dał sam biskup Długosz. Prowadzący uroczystość Rafał Śledź z ziębickiego Urzędu Miejskiego przybliżył sylwetkę księdza, opowiadając o jego działalności charytatywnej oraz artystycznej. O talencie wokalnym księdza biskupa można się było wkrótce osobiście przekonać podczas jego koncertu.

Po nim swój występ zaprezentowały także trzy mieszkanki ziębickiego Domu Pomocy Społecznej wraz z opiekunką. Przedstawiły krótką inscenizację o św. Jerzym i papieżu Janie Pawle II, a na zakończenie zaśpiewały „Barkę”.

Po tym programie artystycznym, na balkonie domu katechetycznego, który w tym dniu zamienił się w scenę, wystąpił dyrektor Gimnazjum Publicznego w Ziębicach Mariusz Szczepanowski. Przy akompaniamencie gitary zaśpiewał utwór czeskiego barda Jaromira Nohavicy oraz piosenkę „Godzien o godzien jest Bóg”. Po jego występie kilka piosenek wykonały także uczennice kierowanej przez niego szkoły.

Obchodom rocznicy towarzyszył konkurs na ciastko św. Jerzego. Zgłosiły się do niego dwie uczestniczki, którym przyznano nagrodę główną i wyróżnienie.

Dla wszystkich mieszkańców i gości przygotowano namiot, pod którym mogli schronić się przed wiatrem, a także poczęstować się gorącym bigosem i ciepłymi napojami. Ponownie szkoda, że nie dopisali podczas tego – zorganizowanego przecież z myślą o nich – wydarzenia.

Zgodnie z zamiarami organizatorów ubiegłorocznego Święta Patrona Ziębic, wydarzenie to z czasem miało się stać kolejną – oprócz Dni Ziębic (a docelowo Festiwalu Księstwa Ziębickiego) – kluczową imprezą promującą miasto w regionie. Szkoda, że w tym roku zaniechano jej organizacji na większą skalę.

Być może w przyszłości warto także zastanowić się nad stałą obecnością w programie uroczystości pewnego mocnego punktu, np. przeglądu artystycznego, który spowodowałby, że w imieniny św. Jerzego do Ziębic przyjeżdżaliby artyści z regionu, a z czasem może i z całej Polski? Być może występ mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach mógłby dać początek regionalnemu przeglądowi dorobku artystycznego właśnie takich ośrodków? To tylko przykład, pomysłów jest wiele. Tylko kto podejmie się ich realizacji?

 

fot. UM Ziębice

 

4
Dodaj komentarz

1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
edyta

Właśnie, kto podejmie się realizacji takich pomysłów. Bo jak się powie a, to później trzeba powiedzieć b, c i tak dalej. A tutaj wszyscy są tylko od narzekania. Do roboty niewielu się garnie, a ksiądz z garstką głównie starszych ludzi, którzy mu pomagają raczej sam nie podoła…….

ksenia

Od czego są władze gminy,taka sztuka wróćić do organizacji z ubiegłego roku? Po to były takie zamierzenia aby teraz miasto kwitło ze Sw.Jerzym a tu co k;apa na całej linii.Szkoda mi tego biskupa na tym marnym balkoniku, a występ miał piękny.

Karol

A dlaczego władze miasta mają organizować i finansować imprezy religijne? Od tego są parafie i inne związki religijne. Czy władze miasta mają też organizować imprezy np. świadków Jehowy albo zielonoświątkowców. Wystarczy już, że miasto w ubiegłym roku wydało kasę na imprezę św. Jerzego.

marmar

Władze powinny się włączyć w organizację tego typu imprez, ponieważ służą one promocji gminy.