Dolnośląski Festiwal Nauki – edycja ziębicka? Być może już w przyszłym roku…

Wiele wskazuje na to, że już niedługo Ziębice będą miały własną, oficjalną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Festiwal Nauki to wykłady, warsztaty i pokazy, które przygotowują naukowcy z wrocławskich uczelni wyższych. Ten prestiżowy projekt naukowy obchodzi w tym roku jubileusz – odbędzie się już po raz dwudziesty – tym razem pod hasłem „Nauka bez granic”. Wachlarz zajęć co roku jest imponujący, a ich tematyka obejmuje bardzo rozległe obszary tematyczne – wszystkie są zaprezentowane w ciekawy, a wręcz intrygujący sposób. Program Festiwalu skierowany jest do wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek i wykształcenie. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.

Inaugurację wydarzeń stacjonarnych, czyli tych odbywających się we Wrocławiu, zaplanowano na 21 września. Potem projekt będzie gościł także w dziesięciu miastach Dolnego Śląska, m.in. w Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Głogowie, a także w Bolesławcu. Podobnie jak w ubiegłych latach zawita także do Ząbkowic Śl. – na trzy dni: 18, 19 i 20 października.

Uczniowie szkół z terenu gminy Ziębice biorą udział w DFN-ie już od kilkunastu lat. Początkowo uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych we Wrocławiu, a potem – gdy utworzono ząbkowicką edycję tej naukowej imprezy – również w tejże. W gminie Ziębice wielokrotnie podnoszono jednak temat organizacji oficjalnej, ziębickiej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Niestety, jak dotąd nie udało się tego zrealizować.

Szansa pojawiła się w tym roku. Jak się okazało koordynatorem Festiwalu został prof. Tadeusz Dobosz z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest to osoba związana z Ziębicami m.in. poprzez członkostwo w stowarzyszeniu Ziębicka Inicjatywa Obywatelska. Prezes Inicjatywy Jacek Rogoliński, wraz z grupą przedstawicieli lokalnego środowiska nauczycieli i nie tylko, postanowił wykorzystać ten fakt i powalczyć o DFN w Ziębicach.

Ziębice otrzymały od organizatorów Festiwalu warunek: jeśli wykażą swoją aktywność w organizacji jego tegorocznej ząbkowickiej edycji i udowodnią, że są w stanie samodzielnie zrealizować własną, będą mogły to zrobić w 2018 r. W gminie zakasano więc rękawy i powstał bardzo ciekawy program, który będzie realizowany już jesienią. Zajęcia poprowadzą m.in. naukowcy z Wrocławia, w tym wspomniany prof. Dobosz, nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, a także znani lokalni pasjonaci różnych dziedzin.

Mimo że oficjalny program DFN-u poznamy w połowie czerwca, część zaproponowaną przez przedstawicieli gminy Ziębice już dziś prezentujemy czytelnikom ziebice.info:

  • Zbrodnia na Dolnym Śląsku widziana przez okulary prof. Dobosza – prof. Tadeusz Dobosz
  • Dwugłos (lub trójgłos) o GMO – prof. Tadeusz Dobosz
  • Problem smogu w Ziębicach i innych gminach Dolnego Śląska – Radosław Gawlik
  • „La dolce vita” w naszych jelitach – dr inż. Sabina Górska
  • Transplantacje komórek, tkanek i narządów – argumenty za i przeciw – dr hab. Aleksandra Klimczak
  • Gotować czy smażyć? Niektóre biochemiczne aspekty zdrowego żywienia – prof. dr hab. Andrzej Gamian
  • Śladami Josepha Langera – mgr Jarosław Żurawski
  • Magia starych przedmiotów – mgr Jarosław Żurawski
  • Od „Monachomachii” Ignacego Krasickiego do diety 6882 kalorii, czyli o obrazie kulturowym otyłego mnicha – dr Mariusz Szpilarewicz
  • Żywność naturalnym lekarstwem – mgr inż. Ewelina Dreszer
  • Natura dla Twojej urody – mgr inż. Ewelina Dreszer
  • Ekologiczna uprawa warzyw – Robert Wagner
  • Opłotkami wokół Ziębic – Stanisław Popardowski
  • Grafika 3D nic trudnego dla każdego – mgr Grzegorz Noculak
  • Czy dzisiejsza „normalność” to jeszcze norma czy już patologia? – mgr Natalia Mączyńska

Zapowiada się bardzo ciekawie. Warto więc już dziś zanotować w kalendarzu: 18, 19 i 20 października.

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grześ

Fajna tematyka tych wykładów