Pobiegli Wilczym Tropem
Około 200 osób pobiegło dziś alejkami Parku Miejskiego podczas biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych – Wilczym Tropem. Jego dystans liczył dokładnie 1963 metry i odwoływał się do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Te niespełna dwa kilometry można było przebiec lub przejść. Nie prędkość bowiem miała znaczenie, ale nawiązanie do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które przypada na 1 marca.
Bieg „Wilczym Tropem” odbył się w Ziębicach po raz pierwszy. W Polsce była to już jego piąta edycja. Pierwsza odbyła się w 2013 r., w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego w woj. mazowieckim, i miała charakter surwiwalowy. Wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później w inicjatywę zaangażowała się Fundacja Wolność i Demokracja, która do dziś jest organizatorem tego już ogólnopolskiego wydarzenia. W ubiegłym roku w 160 miastach – w Polsce i zagranicą – pobiegło łącznie 40 tys. osób, w tym roku – 60 tys. biegaczy w 230 miejscowościach.
Kim byli Żołnierze Wyklęci? Działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.
Portal ziebice.info był patronem medialnym ziębickiej edycji biegu Wilczym Tropem.
fot. Agnieszka Rzepka
Dodaj komentarz