Gminne zabytki są w doskonałym stanie!?!?

Dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę zadań związanych z ochroną zabytków, na które przyznało dofinansowanie. Co z niej wyczytamy? Ano na przykład to, że Gmina Ziębice / Urząd Miejski w Ziębicach na ratowanie zabytków otrzyma…. 0 (zero) zł. Oraz to, że Gmina / Urząd złożyła… 0 (zero) wniosków.

Nie będzie zatem remontowany kościół poewangelicki przy ul. Kościuszki w Ziębicach, z którego spadają dachówki, i którego wieża powoli się rozpada, a w obiekcie młodzież nadal ćwiczy podczas lekcji wychowania fizycznego. Miejskie mury obronne będą ulegać dalszej degradacji, podobnie zresztą jak kompletnie już zapomniana Kaplica Bożego Ciała (no właśnie, a gdzie to jest???) i wiele innych cennych gminnych zabytków…

Na szczęście są organizacje w gminie, które nie śpią, i dzięki którym wkrótce obiekty zabytkowe, jakie mają pod swoją opieką, będą cieszyć oko, a nie budzić niesmak swoim od lat opłakanym stanem.

Z terenu naszej gminy w Ministerstwie złożonych zostało 7 wniosków. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Henrykowie złożyła dwa – na konserwację dekoracji Mauzoleum Piastów w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie oraz na stabilizację konstrukcji obiektu, remont dachu, zabezpieczenie murów i sklepień w należącym do Cystersów kościele pw. św. Wawrzyńca w Wadochowicach. Również dwa wnioski wpłynęły od Fundacji Klasztor Księgi Henrykowskiej – na dokończenie remontu konserwatorskiego średniowiecznego mostu kamiennego w Henrykowie oraz na remont dachu oraz konstrukcji budynku oficyn w zespole cysterskim w Henrykowie. Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Niedźwiedniku aplikowała o dofinansowanie na ratunkowe prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza głównego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Rososznicy,  Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jerzego w Ziębicach – na remont trzech pozostałych elewacji wieży kościelnej oraz północnej elewacji korpusu  „dużego” kościoła w Ziębicach, a ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego na modernizację instalacji sygnalizacji pożaru w Ratuszu.

Dofinansowanie otrzymały dwa wnioski: 190 tys. zł na konserwację dekoracji Mauzoleum Piastów w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie oraz 350 tys. na remont trzech elewacji wieży kościelnej oraz północnej elewacji korpusu kościoła pw. św. Jerzego – oba składane przez lokalne parafie. Honor ziębickich instytucji publicznych ratuje Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, które – mimo że nie otrzymało dotacji – przynajmniej wykonało krok ku temu, aby ją pozyskać.

A w Urzędzie Miejskim do pozyskiwania dla Gminy środków zewnętrznych nadal zatrudnionych jest… 0 (zero) osób. 

 

Galeria zdjęć
fot. www.facebook.com/piekneziebice, Agnieszka Rzepka
Dziękujemy administratorom strony www.facebook.com/piekneziebice za udostępnienie zdjęć do zilustrowania artykułu.

6
Dodaj komentarz

6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
załamany

Żal, po prostu żal patrzeć jak to miasto się sypie. Pani burmistrz naobiecywala i w kampanii wyborczej i potem przed referendum gruszek na wierzcie, a nie robi kompletnie nic. Babo zacznij spełniać swoje obietnice!!!!

epi

Trzeba było iść na referendum. Macie to na co zasłuzyliście.

halina

Nieudolna kobieta z tej p. Biry, nie ma pojęcia o rządzeniu miastem. Kompletnie nie.ogarnia swoich obowiązków. Płakać się chce… :'(

Pelagia

Głupi ten, kto głosował na tego k*******a w wyborach, a jeszcze głupszy ten, komu nie chciało się tyłka z chaty ruszyć, żeby tego k*******a odwołać. Spijcie dalej, ziębiczanie – tylko przynajmniej nie narzekajcie, bo macie to, na co sobie zasłużyliście…
Co nie zmienia faktu, że źle się dzieje. Wielka szkoda…

Jarek

Od początku kadencji nie pozyskują dotacji, nie składają wniosków, albo przyklejają się do kogoś. Po co mamić ludzi. Lepiej niech Bira i Bafia odejdą. Przykro widzieć jak totalnie degradują się Ziębice od kilku kadencji naszych włodarzy. Nikomu się nic nie chce albo nie udaje

salomea

Nic dodać, nic ująć!!! I tutaj nalezy odnieść się do wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy w przegranej sprawie przez radnych dotyczącej zarzutów referendalnych. W uzasadnieniu wyroku pkt.12, s.21 jest wyrażnie zapisane : w sprawie przebudowy obiektu Kościoła Ewangelickiego w Ziębicach ; dokumentację techniczną pozyskano w czerwcu 2016r za kwotę 48.000zł brutto.Obecnie dokumentacja techniczna jest w trakcie pozyskiwania odpowiednich pozwoleń na realizację przedsięwzięcia.Tak broniła swoich racji burmistrz przed sądem w grudniu 2016r , no to teraz niech zajmie stanowisko w sprawie zaniechania działań . Pewnie jak zwykle będzie pokrętne.A fakty są niepodważalne.