Burmistrz na półmetku kadencji

W grudniu 2016 r. minął półmetek kadencji burmistrz Alicji Biry, która przed ostatnimi wyborami samorządowymi, jesienią 2014 r., przedstawiła wyborcom 12-punktowy program wyborczy.

Poprosiliśmy panią burmistrz o podsumowanie dotychczasowych dwóch lat swojej kadencji – co udało się zrealizować w poszczególnych obszarach, a jeśli się nie udało – jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji przedwyborczych planów.

Dziś pierwsza część – podsumowanie czterech pierwszych punktów programu. Zapraszamy do lektury!

1. Tworzenie nowych standardów w zarządzaniu gminą, w tym zwiększenie roli mieszkańców we współdecydowaniu i opiniowaniu przedsięwzięć wpływających na rozwój społeczno-gospodarczy gminy (np. w formie konsultacji społecznych, spotkań roboczych, zebrań itp.).

Jednym z przykładów takich działań są przeprowadzone w roku 2015 przeze mnie konsultacje w sprawie elektrowni wiatrowych. Sprawa ta budziła od dawna wiele emocji. Przede wszystkim dlatego, że część mieszkańców była za budową na terenie naszej gminy takich instalacji, a inni nie. W całym procesie uzgodnień nie stworzono mieszkańcom możliwości rzetelnego zaopiniowania tej kwestii i tym samym do współdecydowania o rozwoju naszej gminy. Konsultacje odbyły się w miejscowościach Niedźwiednik, Biernacice.

W roku 2015 i 2016 podjęłam działania zmierzające do wykonania ważnych dla gminy dokumentów, których jak wszyscy wiemy nie było. Mam na myśli Strategię Rozwoju Gminy Ziębice na lata 2016-2016, Lokalny Program Rewitalizacji czy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. W trakcie opracowywania tych dokumentów stworzono szerokie możliwości udziału naszych mieszkańców w procesie ich tworzenia.

Co roku przeprowadzane są konsultacje programu współpracy Gminy Ziębice z organizacjami pozarządowymi z przedstawicielami tych organizacji i zastanawiamy się aby nadać temu zadaniu trochę inny wymiar.

2. Usprawnienie funkcjonowania lokalnej administracji i tworzenie warunków racjonalnego wydatkowania środków finansowych w obszarze zarządzania gminnymi jednostkami organizacyjnymi.

Sprawne i prawidłowe prowadzenie gospodarki finansowej podmiotu publicznego uzależnione jest od bezwzględnego przestrzegania zasad realizowania dochodów i dokonywania wydatków. Wydatki mają być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, i w sposób umożliwiający terminową realizację zadań. W ciągu tych dwóch lat dokonano różnego rodzaju oceny ryzyk, które aktualnie są w fazie monitorowania. Dokonano m. in. zmian w polityce rachunkowości, w rozliczaniu podmiotów oraz ograniczeniu wydatków konsumpcyjnych. Świadczy o tym chociażby wydatkowanie środków z tzw. funduszu alkoholowego czy funduszu sołeckiego, na potrzeby którego zorganizowano dwa szkolenia dla sołtysów. Sołtysi, Stowarzyszenia i Fundacje przeszkolone zostały również przez Urząd Skarbowy z zakresu prawa podatkowego w przypadku organizowania imprez. Stowarzyszenia i Fundacja przeszkolone zostały również z rozliczania pozyskanych z tutejszego urzędu dotacji.

W ramach partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego przygotowano projekt pn. „Rozwój e-usług gwarancją nowoczesności gmin”. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach RPO WD. I za kwotę około 480 tysięcy złotych zrobimy kolejny krok w usprawnianiu urzędu. A to na pewno usprawni funkcjonowanie administracji. Przed nami jednak jeszcze dużo pracy i wyzwań w tym obszarze.

3. Podejmowanie działań związanych z przygotowaniem terenów pod przyszłe inwestycje tworzące miejsca pracy w gminie Ziębice, w tym obejmujących opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego i przedsięwzięć umożliwiających uzyskanie dotacji z różnych źródeł finansowania z możliwością utworzenia podstrefy ekonomicznej.

Gmina Ziębice w ubiegłym roku dokonała przejęcia części terenów przemysłowych przy ulicy Przemysłowej w Ziębicach. Współpracujemy także z podmiotami pośredniczącymi w poszukiwaniu terenów inwestycyjnych na potencjalnych inwestorów, którzy by chcieli zainwestować na terenie Gminy Ziębice.

Przy działaniach ukierunkowanych na obszary skierowane do przyszłych inwestorów warto wspomnieć, że w ubiegłym roku przystąpiliśmy do opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Ziębice. Powyższy dokument jest fundamentem do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Warto tutaj wspomnieć, że obecnie obowiązujący nas dokument jakim jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Ziębice został uchwalony przez Radę Miejską w Ziębicach w 1990 roku i był wielokrotnie zmieniany. Jednakże jest on niezgodny z obowiązującą dzisiaj ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zupełnie niezrozumiałym dla mnie jest, że tak bardzo ważne i strategiczne dla gminy Ziębice dokumenty nie były na bieżąco wykonywane i aktualizowane. Po uchwaleniu Studium… niezwłocznie przystąpimy do opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego całej Gminy.

4. Tworzenie przyjaznych warunków dla rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, w tym obejmujących ulgi w podatku od nieruchomości z tytułu podejmowanych inwestycji.

Gmina – to przecież podatki, inne opłaty, które na jej rzecz ponoszą m. in. przedsiębiorcy. A z tych wpływów gmina utrzymuje np. szkoły, infrastrukturę drogową, świadczy rożne usługi itd. Z kolei przedsiębiorcy płacą te zobowiązania do gminy i niewątpliwie jest to dla nich koszt i w wielu sytuacjach indywidualnych znaczne obciążenie finansowe. I jak pogodzić te aspekty? Jest to trudne zagadnienie i trzeba naprawdę bardzo poważnie ważyć podejmowane przez Gminę działania. Mam tu na myśli np. sprawę remontu Bramy Paczkowskiej. Z jednej strony remont zabytku był bezwzględnie konieczny i jego obowiązek wynikał także z przepisów prawa a z drugiej strony przyjęta przez poprzednie władze Gminy koncepcja zamknięcia pod Bramą przejazdu w znaczny sposób ograniczyła dostęp do prowadzonych przez naszych mieszkańców działalności gospodarczych na ulicy Grunwaldzkiej. Koszty działalności pozostały te same ale wpływy na pewno zmalały. Od początku roku 2015 podjęłam zdecydowane działania aby przywrócić przejazd pod bramą. Ze smutkiem dodam, że niektórzy pracownicy Wydziału Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej bronili koncepcji z 2011 roku. Na szczęście dla Gminy już nie są pracownikami urzędu.

Obecnie podjęliśmy prace nad stworzeniem uchwały w sprawie udzielania ulg w podatku od nieruchomości z tytułu podejmowania nowych inwestycji lub zwiększenia zatrudnienia. Ze względu na złożoność tej uchwały, zmiany w rozporządzeniu dotyczącym pomocy publicznej oraz przesłanki finansowe nie będzie to takie proste gdyż, obniżenie stawki podatku obniża subwencję.

Odnośnie działań typowo usługowych to chcę podkreślić, że Przedsiębiorcy załatwiający formalności związane z działalnością  gospodarczą załatwiani są na bieżąco, „od ręki”. Zdarza się, że z tego  powodu zgłaszają się do tutejszego Urzędu przedsiębiorcy spoza terenu  Gminy Ziębice, którym zależy na szybkim załatwieniu sprawy.  W roku 2016  przyjęto w Urzędzie 39 przedsiębiorców spoza Gminy.

Ciąg dalszy podsumowania – już jutro w ziebice.info!

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

7
Dodaj komentarz

6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Marcin

Pitu, pitu. Mydlenie oczu mieszkańcom, bo w Gminie jak się nic nie działo, tak się nie dzieje.

zzz

Tak. Zwłaszcza pt. 1 jest wzorowo realizowany. Pani burmistrz bardzo dobrze komunikuje się z mieszkańcami. Widać to szczególnie na jej profilu na fb. Kiedy chciała przekonać Ziebiczan do siebie przed referendum, publikowana na swoim profilu informacje w sposób ciągły, wręcz nachalny. Gdy osiągnęła cel, znowu ma mieszkańców w d… I na profilu głucho….

Janko Muzykant

Aż włos się jeży jak się to czyta. Jestem człowiekiem zabieganym ale poświęcę swój cenny czas na kilka słów komentarza.

Pkt 1: W ciągu burmistrzowania pani AB odbyło się raptem jedno spotkanie z mieszkańcami. I pewnie by się nie odbyło gdyby nie to, że zaczął się dziać negatywny szum wokół niej, bo chciała odwołać skarbnika i jej się to nie udawało przez kilka sesji. Konsultacje w sprawach dokumentów – były ale sa obowiązkowe więc łaski nie robiła. Tak samo z programem współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na spotkania na wioski się nawet nie pofatygowała (w mojej miejscowości była kiedyś jej zastępczyni – J.Lacel, więc chociaż ta się pokazała).

Pkt. 2.: Tutaj to połowa to jakiś bełkot. Najlepsze jest to zdanie: „W ciągu tych dwóch lat dokonano różnego rodzaju oceny ryzyk, które aktualnie są w fazie monitorowania. „- to jakiś urzedniczy i nic nie znaczący frazes.
A poza tym, pamiętamy głośną sprawę prób transferowania pieniędzy do ZUku. Raz czy dwa radni dali się nabrać.
A szkolenie z Urzędem Skarbowym zorganizowała Lacelowa. Wiem – mam znajomych w Urzędzie 😉 I nawet nie mogła w nim uczestniczyć bo kilka dni wcześniej została odwołana. Nieładnie sobie przypisywać czyjeś zasługi, oj nieładnie pani Alicjo.

Pkt. 3: Z tego co mówią osoby z otoczenia byłej firmy Urzędowski, ten teren przy Przemysłowej wygląda jak wysypisko śmieci. Zresztą przed referendum krążyły ulotki, w których było napisane ile ten teren kosztował. Sumy za hektar były bajońskie.
„Współpracujemy także z podmiotami pośredniczącymi w poszukiwaniu terenów inwestycyjnych na potencjalnych inwestorów, którzy by chcieli zainwestować na terenie Gminy Ziębice.” – takie hasła nic nie mówią. można było podać chociaż nazwę tych podmiotów, a tak nawet nie można sprawdzić czy to prawda czy nie.
No i tylko na to czekałem „plany zagospodarowania przestrzennego” – to jest lek na całe ziębickie zło! Tylko co to będzie jak będą plany i dalej nic się nie bedzie działo. Do niedawna był problem bo nie było strategii rozwoju, planu rewitalizacji i gospodarki niskoemisyjnej. Teraz są i dlalej inwestycji brak. No i dowalić trzeba poprzedikom – koniecznie – bo czegoś tam nie aktualizowali, nie zrobili.

4. Brama paczkowska – jak ją pani burmistrz otworzy , to Ziębice staną się krainą miodem i mlekiem płynącą dla przedsiębiorców. „Od początku roku 2015 podjęłam zdecydowane działania aby przywrócić przejazd pod bramą” – to przez dwa lata się nie udało tego zakończyć i otworzyć tych nieszczęsnych drzwi do Krainy Czarów, pani Alicjo?
„Ze smutkiem dodam, że niektórzy pracownicy Wydziału Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej bronili koncepcji z 2011 roku. Na szczęście dla Gminy już nie są pracownikami urzędu.” – na szczęście dla siebie nie są pani współpracownikami.
I jeszcze zdanie „Gmina – to przecież podatki, inne opłaty, które na jej rzecz ponoszą m. in. przedsiębiorcy. A z tych wpływów gmina utrzymuje np. szkoły, infrastrukturę drogową, świadczy rożne usługi itd. Z kolei przedsiębiorcy płacą te zobowiązania do gminy i niewątpliwie jest to dla nich koszt i w wielu sytuacjach indywidualnych znaczne obciążenie finansowe.” – skomlikowana analiza, której nie powstydziłby się całkiem zdolny uczeń liceum ekonomicznego.
Ależ osiągnięćie – 39 przedsiębiorców spoza gminy załatwiło sprawę w naszym urzędzie! A ilu „naszych” załatwiło sprawę w innym urzędzie? Może też 39, a może więcej?

Przepraszam za te błędy, ale to taki komentarz na szybko. Juz się nie mogę doczekac kolejnej części „dokonań”…

Jarek

Bzdury pani pisze pani burmistrz. O jakich konsultacjach, o jakich spotkaniach pani mówi? To akurat musiała pani zrobić np. konsultacje w sprawie martwego dokumentu strategii. Ja chciałbym, aby pani spotykała się z mieszkańcami, wyszła na ulicę i porozmawiała, uczestniczyła w spotkaniach i uroczystościach, powołała np rady konsultacyjne, słuchała seniorów, mieszkańców osiedla. Może jakieś sondy, gminny informator. NIe chce się po prostu robić nic dla lepszej komunikacji z mieszkańcami. Albo się nie potrafi. W pozostałych punktach mówi pani cały czas o frazesach, o planach, a po trzech latach wymagać można już konkretów. Chwali się pani e-usługami, ale w tym przypadku to nie pani zasługa ani pani urzędników. Projekt pisali urzędnicy z Barda od burmistrza Żegańskiego.

Kinia

-” Jednym z moich marzeń jest, aby Gmina Bardo stale się rozwijała. Projekt, nad którym pracowaliśmy od zeszłego roku otrzymał dofinansowanie 2 mln 300 tys. zł! Dotyczy uzbrojenia terenów inwestycyjnych powyżej Jutrzenki dla prowadzenia działalności gospodarczej. Wierzę, że dzięki temu powstaną tam warunki do utworzenia nowych miejsc pracy” – skomentował Krzysztof Żegański, burmistrz Barda.
TO JEST ODPOWIEDŹ! Żeby tak odpowiadać, trzeba się wcześniej dużo napracować …

Pelagia

Trele morele, brednie, dyrdymały, androny, banialuki i farmazony. Ale czego innego się spodziewać po [wymoderowano] na miejskim stołku?

Olga

Ale bzdury o nowych standardach w zarządzaniu gminą w tym zwiększenie roli mieszkańców……….Jak pamietam w czasie konsultacji społecznych związanych z opracowywaniem Strategii Rozwoju Gminy burmistrz była tylko jeden raz na spotkaniu z mieszkańcami!!!!!!!!! O efektach nie nalezy mowic bo widac jej nieznajomosc tego dokumentu.
A w sprawie tworzenia przyjaznych warunkow dla przedsiebiorcow niech odezwie sie chociaz jeden zadowolony ,