Wzięli udział w konkursie marszałka. Ich projekt okazał się jednym z najlepszych

W maju bieżącego roku uczniowie z Klubu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach zgłosili akces do Konkursu „Dolnośląska Akademia Samorządu 2017” organizowanego przez fundację „Merkury” i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Napisali projekt wspierający inicjatywy młodzieżowe w Ziębicach pt. „Uwolnić Orła”, który okazał się jednym z najlepszych spośród 39 zgłoszonych.  Uczniowie uzyskali również najwyższe dofinansowanie na realizację zadań projektowych.

W dniach 16-18 czerwca członkowie Klubu Uczniowskiego ZSP Ziębice i jednocześnie autorzy projektu: Agata Dykas, Wiktor Ochał, Amelia Sołtysiak, Dagmara Burysz i Iza Potyra zostali zaproszeni do Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Krzyżowej, gdzie wzięli udział w ciekawym i wyzwalającym kreatywność szkoleniu.

Oto relacja uczestników:

„Pierwszego dnia naszego pobytu w Krzyżowej wzięliśmy udział w grach integracyjnych. Mieliśmy możliwość poznania innych młodych ludzi czynnie działających w swoich społecznościach. Po zapoznaniu się cała grupa uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem Urzędu Pracy w Wałbrzychu – Dawidem Torbackim, który przeprowadził grę „Chłopski biznes”. Każda drużyna wcielała się w przedstawicieli trzech zawodów: piekarza, kowala i tkacza. Ideą tej gry była integracja oraz nauka pracy w grupie. Następnie każdy zespół miał za zadanie wykonać plakat przedstawiający swoją inicjatywę oraz przedstawić pomysł na forum.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Zielonej Góry – Pawłem Skibińskim. Opowiedział nam o swoich inicjatywach, którymi zajmował się na przestrzeni lat, m.in. o imprezach organizowanych w Zielonej Górze, budowie ronda im. Anny German i wielu innych. Celem wykładu było udowodnienie nam, jak dużo może zdziałać młodzież, oraz wskazanie, jak rozpocząć działania, aby osiągnąć sukces. Przeprowadziliśmy również rozmowę na temat „Czym jest Samorząd?”, która bez wątpienia wiele wniosła do postrzegania naszego działania. Po spotkaniu z Pawłem nadszedł czas na zadania uczące nas pracy w grupie. Gra, w której wzięliśmy udział, nosiła nazwę „Czarny koń”. Naszym zadaniem było wcielenie się w grupę detektywów, którzy wspólnymi siłami musieli rozwikłać zagadkę morderstwa Kowalskiego.

Ostatniego dnia naszego pobytu w Krzyżowej odbyła się pogadanka z Pawłem Skibińskim na temat zmian, jakie każdy z nas chciałby wprowadzić w swojej lokalnej społeczności. Mieliśmy okazję pochwalić się swoimi pomysłami, ale także poznać nowe lub inne spojrzenie na te zmiany. Każdy z nas wyciągnął z tej rozmowy cenną lekcję i zakończył ją pełen nowych pomysłów i motywacji do działania.

Po rozmowie nadszedł czas na spakowanie się, powrót do domu i… wprowadzanie naszych pomysłów w życie.

Członkowie Klubu Uczniowskiego ZSP Ziębice obiecują, że tego lata każdy młody mieszkaniec miasta i gminy Ziębice na pewno o nich usłyszy!

Redakcja ZSP Ziębice / red.

fot. ZSP Ziębice

Dodaj komentarz