Wymiana pieców oraz budżet obywatelski – nowe możliwości dla mieszkańców

W czwartkowe popołudnie w Ziębickim Centrum Kultury 43 mieszkańców gminy Ziębice, wzięło udział w dwugodzinnym spotkaniu poświęconym programowi wymiany pieców stałopalnych oraz pierwszej edycji budżetu obywatelskiego gminy Ziębice.

Pierwszą część spotkania poprowadził Piotr Ner – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który podczas prezentacji przybliżył możliwość wsparcia finansowego Gminy w zakresie wymiany pieców stałopalnych, tzw. „klasycznych kopciuchów”, na inne, ekologiczne źródła energii.

Na początku kwietnia WFOŚiGW ogłosił możliwość składania wniosków do programu wymiany pieców. Program dedykowany jest osobom fizycznym, natomiast partnerem do zawierania umowy na pozyskanie środków finansowych są gminy. – Od państwa zależy, jakie inwestycje – wasze lokalne, domowe – będziecie tutaj realizować i w jakim zakresie instytucja (WFOŚiGW – przyp. red.) poprzez Gminę będzie mogła Państwu pomóc – tłumaczył Ner.

Skorzystanie z programu będzie możliwe podczas dwóch kolejnych lat. Jako pierwsze wymieniane będą piece, które ze względów technicznych nie nadają się do dalszej eksploatacji. Wymiana dotyczyć będzie tylko instalacji istniejących. Każde zadanie związane z wymianą pieca stałopalnego na inne rozwiązanie jest elementem kosztu kwalifikowanego, czyli nadającego się do dotacji.

Osoby zainteresowane wymianą starego pieca od połowy lipca będą mogły zgłosić deklarację w Urzędzie Miejskim w Ziębicach. Na tej podstawie Gmina przygotuje wniosek do WFOŚiGW.  Dla domków jednorodzinnych koszt udzielenia wsparcia wyniesie do 20 tys. zł. W najbliższym czasie poznamy opracowany przez Urząd Miejski regulamin udziału w tym projekcie oraz szczegółowe informacje dotyczące naborów wniosków.

18 maja br. Rada Miejska w Ziębicach podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców gminy Ziębice w sprawie budżetu obywatelskiego na rok 2018. Jego najważniejsze aspekty omówiła Anna Słowik, skarbnik Gminy. Na ten cel na 2018 r. zostanie przeznaczone 200 tys. zł.

Z budżetu obywatelskiego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy Ziębice. Każdy, kto ukończył 15 lat, może przedstawić swoją propozycję do budżetu na przyszły rok. Jego inicjatywa musi zostać poparta przez 15 osób. Następnie, po zgłoszeniu wniosków, odbędzie się ich weryfikacja, a potem głosowanie. Projekty w trzech kategoriach: ogólnogminnych, lokalno-miejskich i lokalno-wiejskich, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną zgłoszone do realizacji. Głosowanie odbywać się będzie w formie elektronicznej, za pomocą platformy internetowej, a dla osób bez dostępu do Internetu zostanie przygotowany specjalny punkt w Urzędzie Miejskim w Ziębicach, w którym będzie można zagłosować za pośrednictwem platformy internetowej. Więcej informacji na temat budżetu obywatelskiego gminy Ziębice znajduje się na stronie: www.ziebice.budzet-obywatelski.org.

Zgłoszenie projektów do budżetu obywatelskiego potrwa od 26 czerwca do 11 lipca 2017.

 

fot. Dominika Samborska

 

Dodaj komentarz