Podwójny jubileusz gminnych zespołów folklorystycznych

W sobotnie, deszczowe popołudnie, 7 października, w Ziębickim Centrum Kultury, odbyła się ósma edycja Biesiady Staropolskiej, podczas której dwa zespoły folklorystyczne z gminy Ziębice świętowały swoje jubileusze: Lubnowianie z Lubnowa świętowali 70-lecie swojego powstania, a zespół Malwy z Ziębic – 10-lecie działalności artystycznej.

Na scenie zaprezentowały się także trzy inne zespoły folklorystyczne: Złocienie, Dziewiętliczanki oraz Kalina, a konferansjerem uroczystości był Mirosław Masłowski, dyrektor Ziębickiego Centrum Kultury. Zespoły wykonały po cztery utwory z repertuaru ludowego, nie zabrakło także pieśni religijnych i akcentów ziębickich.

Jako pierwszy zaprezentował się zespół Dziewiętliczanki z Dziewiętlic, który w tym roku świętował 20-lecie swojego istnienia. Repertuar zespołu jest dość zróżnicowany, znajdziemy w nim elementy śląskiego i góralskiego folkloru. Podczas występu niebywałą atrakcją dla widzów były piękne ludowe stroje członków zespołu. Po nich wystąpili Złocienie – zespół działający od 30 lat przy Ząbkowickim Ośrodku Kultury, który brał udział w licznych konkursach i przeglądach w kraju i za granicą oraz wykonał ponad 280 koncertów charytatywnie.

Następnie zebrani usłyszeli repertuar ludowy w wykonaniu Kaliny z Kamiennika, najmłodszego stażem wśród zespołów występujących na scenie ZCK, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienniku. Zespół zadebiutował w tym roku na Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław i walczy w jesiennej edycji o nagranie płyty w studio.

Po tych występach przyszedł czas na występ pierwszego z jubilatów – zespół Malwy, sukcesora zespołu Korowód, który w latach 70-tych zdobywał liczne laury na ogólnopolskich estradach. Założycielką zespołu i kierownikiem artystycznym przez wiele lat była Małgorzata Liguz, po jej śmierci rolę tę przejął Leszek Grewling. Zespół od 10 lat występuję w składzie: Krystyna Perłowska. Maria Makuch, Katarzyna Przystaś, Danuta Chmielowska, Maria Majkowska, Aleksandra Szczepańska, Anna Paznowicz, Krystyna Czorny oraz Katarzyna Szaflarska. Największym sukcesem Malw było zajęcie drugiego miejsca na Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław, co przyczyniło się do zaproszenia zespołu do nagrania płyty w Studio Polskiego Radia. Zespól był wielokrotnie zapraszany przez realizatorów Telewizyjnego Klubu Seniora do wspólnych przedsięwzięć m.in.: Dnia Seniora, który odbywał się w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zespół Malwy był też gospodarzem siedmiu Biesiad Staropolskich organizowanych przez Ziębickie Centrum Kultury.

Malwy przy akompaniamencie Leszka Grewlinga brawurowo wykonały utwory ze swojego repertuaru, czym porwały publiczność do wspólnej zabawy i śpiewu. Wielu widzów klaskało, a nogi same rwały się do tańca. Po występie członkowie zespołu otrzymali podziękowania i pamiątkowe dyplomy, a na ręce Pań dyrektor ZCK złożył kwiaty oraz zaproszenie na wycieczkę szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Występ drugich jubilatów, czyli zespołu Lubnowianie z Lubnowa zakończył część oficjalną. Lubnowianie swoją działalność artystyczną rozpoczęli w pierwszych latach powojennych, niektóre członkinie zespołu występowały będąc jeszcze uczennicami szkoły podstawowej. Zespół jest chórem kościelnym, a na potrzeby świeckie wykonuje repertuar folklorystyczny. Lubnowianie swoje umiejętności wokalne prezentują m.in. podczas dożynek gminnych i powiatowych, cyklicznie występują na przeglądach zespołów folklorystycznych w Bystrzycy Kłodzkiej czy Piławie Górnej. Sukcesem zespołu okazał się debiut na Radiowej Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław, gdzie zespół przez długi czas utrzymywał się na podium.

Długoletnią kierowniczką artystyczną zespołu była Zofia Pawlus. Obecnie w zespole występują: Eugenia Kozdraś, Helena Szemłej, Mirosław Szemłej, Irena Kaszuba, Łucja Ćwikła, Janina Sypko, Jadwiga Słoninka, Katarzyna Kuliś, Grażyna Szydłowska oraz Marek Ungrat. Ogromny wkład w rozwój działalności zespołu wnieśli: Elżbieta Salawa, Tadeusz Kuliś, Emilia Wołoszczuk, Wanda Śliczna, Jan i Rozalia Kinasz, Eugenia Kasperska, Tadeusz Prochera, Erazm Maćków oraz Grażyna Burczak. Przed występem widzowie obejrzeli krótki film z występu zespołu podczas przeglądu w Stolcu, a po nim członkowie otrzymali podziękowania i pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz zaproszenie na wycieczkę szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Po wykonaniu wspólnego zdjęcia i zjedzeniu jubileuszowego tortu, goście przenieśli się do restauracji, aby kontynuować integrację i dalej świętować jubileusze.

 

fot. Dominika Samborska

 

Dodaj komentarz