Na znak pojednania

Są kamiennymi pomnikami średniowiecznego prawa, które przypominają o minionych zbrodniach i tragediach. Można je spotkać w całej Europie, w tym także w Polsce, gdzie jest ich ok. 600. Większość z nich znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, a pięć – w gminie Ziębice lub na jej granicy.

Krzyże pokutne – bo o nich mowa – stawiano na miejscu zbrodni i miały stanowić trwałe upamiętnienie tragicznego wydarzenia, być dowodem odbytej pokuty, a także znakiem skłaniającym prze­chodnia do modlitwy za duszę zabójcy i ofiary.

Zwyczaj rozstrzygania sporów dotyczących winy i kary poprzez wykonanie krzyża pokutnego dotarł na Śląsk z Europy Zachodniej prawdopodobnie już w 12. wieku. Około 1300 r. ujęto go w kanony prawa. Zgodnie z nim sąd mógł nałożyć na mordercę obowiązek np. pokrycia kosztów pogrzebu ofiary, dostarczenia kościołowi określonej ilości wosku, zamówienia mszy, odbycia pielgrzymki, łożenia na utrzymanie rodziny i wychowanie dzieci zamordowanej osoby oraz opłacenia wypitego podczas przewodu sądowego piwa. Dodatkowo mordercy nakazywano własnoręcznie wykuć w kamieniu krzyż (lub kapliczkę) i umiejscowić go w miejscu zbrodni.

Pełnę wersję artykułu przeczytasz w listopadowym wydaniu magazynu ziebice.info, które można dostać tutaj >>

 

fot. Henryk Sławiec

 

Dodaj komentarz