Dynamiczny rozwój – niestety nie w gminie Ziębice

Na 616 gmin miejsko-wiejskich gmina Ziębice znalazła się na 448. miejscu. Taki wynik uzyskała w rankingu opracowanym przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej, którzy badali zrównoważony rozwój jednostek samorządu terytorialnego. Łącznie przeanalizowali sytuację prawie 2,5 tys. samorządów w podziale na kategorie: gminy na prawach powiatu, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Ranking bierze pod uwagę 15 wskaźników, m.in. wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Wśród gmin miejsko-wiejskich samorządem charakteryzującym się najbardziej zrównoważonym rozwojem są Polkowice (woj. dolnośląskie), Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie). Spośród gmin powiatu ząbkowickiego najlepiej wypadły Ząbkowice Śl., które zajęły 98. miejsce, na 359. pozycji znalazło się Bardo, a na 415. – Złoty Stok. Ziębice są na wspomnianym, 448. miejscu. Ostatnie, 616. miejsce w zestawieniu zajął Lipsk (woj. podlaskie).

Pozostałe gminy powiatu ząbkowickiego to gminy wiejskie. W ich klasyfikacji uwzględniono 1559 samorządów, a najwyżej uplasowały się Kleszczów (woj. łódzkie), Kobierzyce (woj. dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie). Gminy z powiatu ząbkowickiego uplasowały się na: 311. miejscu – Kamieniec Ząbk., 884. – Stoszowice i 892. – Ciepłowody. Najsłabiej wśród gmin wiejskich rozwija się Miączyn (woj. lubelskie).

Więcej na temat obrazu Gminy Ziębice, jaki wyłania się z lek­tury trzech innych opublikowanych nie­dawno rankingów, piszemy w artykule „Statystyki mówią”, który można przeczytać w listopadowym wydaniu magazynu ziebice.info. Kupisz je tutaj >>

 

fot. freepik.com

 

2
Dodaj komentarz

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Janusz

Jak to nie ma rozwoju ? Jest dynamiczny rozwój kamer. Im więcej kamer w Ziębicach tym więcej zniszczeń. Ogrodzenie kolo pseudo placu zabaw. A obok monitoring. To miasteczko jest specyficzne w swoim marazmie. Gdzie jest ja się pytam policja i straż miejska.

Darek

Nic w tej gminie nie ma, wszystko popada w ruinę, żadnych inwestycji, remontów. Porażka. Pani burmistrz już trochę siedzi na stołku, a nic nie zrobiła konkretnego.