Radni uchwalili budżet na 2018 r. Jakich inwestycji możemy się spodziewać?

Na ostatniej w minionym roku sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 30 grudnia 2017 r. w Ratuszu Miejskim, radni uchwalili budżet Gminy Ziębice na 2018 r. Zaplanowane dochody mają wynieść ok. 66,8 mln zł, a wydatki – 69,5 mln zł, co oznacza, że w 2018 r. powstanie deficyt w wysokości ok. 2,7 mln zł.

6,9 mln zł Gmina Ziębice planuje przeznaczyć w budżecie na inwestycje.

Najwięcej, bo aż 2 mln 200 tys. zł kosztować będzie przebudowa targowiska miejskiego w Ziębicach. Część kosztów Gmina planuje pokryć z dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Prawie półtora mln zł zaplanowano przeznaczyć także na remont budynku byłego kościoła ewangelickiego przy ul. Kościuszki w Ziębicach – sali gimnastycznej byłego Liceum Ogólnokształcącego.

Dzięki zakończonej niedawno przebudowie mostu na ul. Przemysłowej w Ziębicach niemal wszyscy mieszkańcy gminy i okolic doskonale wiedzą już gdzie znajdują się ulice Oławska i Krótka i w jakim są stanie. Wygląda na to, że ich mieszkańcy w przyszłym roku doczekają się drogi z prawdziwego zdarzenia. Na ten cel w budżecie zabezpieczono 800 tys. zł.

Prawie pół miliona kosztować będzie realizacja projektu „Rozwój e-usług gwarancją nowoczesności gmin”, w ramach którego zbudowana zostanie sieć informatyczna, zakupione zostanie oprogramowanie i wyposażenie serwerowni w Urzędzie Miejskim w Ziębicach. Zadanie to realizowane będzie w ramach wspólnego projektu, którego liderem jest Gmina Bardo. Dodatkowe 40 tys. zł Gmina planuje w 2018 r. przeznaczyć na zakup licencji i programów na potrzeby Urzędu Miejskiego w Ziębicach.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Służejów będzie kosztowała 310 tys. zł. Inwestycja ma o tyle duże znaczenie, że przy ulewnych deszczach z drogi spływa nadmiar wody, zalewając przebiegającą przez miejscowość drogę wojewódzką nr 385.

300 tys. zł Gmina planuje przeznaczyć na przebudowę ścieżek leśnych na ścieżki pieszo-rowerowe w gminie Ziębice. Planowane jest utworzenie takiego traktu na trasie Ziębice-Henryków, a trasa będzie prowadziła m.in. przez Źródło Cyryla.

W 2017 r. Gmina wykonała dokumentację przebudowy odcinka łączącego Podwale z ul. Browarną w Ziębicach. W budżecie na 2018 r. zabezpieczono 200 tys. zł na wykonanie tego zadania.

100 tys. zł natomiast pochłonie przebudowa sufitu na sali gimnastycznej w budynku Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, przy ul. Wojska Polskiego. Sufit (i nie tylko…) jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnego wykonania prac. W obiekcie odbywają się lekcje wychowania fizycznego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz zajęcia rekreacyjne.

Łącznie 400 tys. pochłonie realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Ziębice. Głosowanie na nie odbywało się w trzech kategoriach. Początkowo realizowane miały być tylko inicjatywy, które w internetowym plebiscycie w poszczególnych kategoriach uzyskały najwięcej głosów, jednak Gmina zdecydowała, że zrealizowane zostaną także projekty, które zajęły drugie miejsca. Po 100 tys. zł zostanie więc przeznaczone na realizację projektów „Uwolnić Orła – budowa miejsca spotkań” oraz „Poszukiwanie książęcego skarbu w Bramie Paczkowskiej – nowa atrakcja turystyczna w Ziębicach” oraz po ok. 50 tys. na: zakup trybun z zadaszeniem na „Orlika”, Ziębicki Park Sportów Miejskich, budowę sanitariatów w szatni i doposażenie boiska w Starczówku oraz plac zabaw i siłownię pod chmurką w Niedźwiedziu. Więcej informacji o budżecie obywatelskim i zgłoszonych projektach można przeczytać tutaj >>

Gmina planuje w bieżącym roku rozbudować oświetlenie uliczne na terenie gminy Ziębice – w miejscowościach Raczyce-Wadochowice, Brukalice, Witostowice, Biernacice oraz Ziębice (ul. Pilichowska). Łączny koszt realizacji zadania to 100 tys. zł.

Prawie 40 tys. zł wydane zostanie w 2018 r. na potrzeby Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W budynku MGOPS planowane jest zmodernizowanie sieci teleinformatycznej, oświetlenia  oraz systemu alarmowego.

15 tys. zł przeznaczone zostanie na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy ul. Słonecznej w Henrykowie. W ramach funduszu sołeckiego Henrykowa na to zadanie zabezpieczono dodatkowe 10 tys. zł.

20 tys. zł pochłonie zaadaptowanie strychu świetlicy wiejskiej w Dębowcu na pomieszczenie socjalne.

W 2018 r. planuje się także opracowanie dokumentacji przebudowy kortu tenisowego w Parku Miejskim przy ul. Gliwickiej w Ziębicach. Jej koszt oszacowano na 10 tys. zł.

Oprócz powyższych zadań inwestycje w gminie Ziębice w 2018 r. realizowane będą także ze środków pochodzących z tzw. funduszu sołeckiego, o którym więcej pisaliśmy tutaj >>

 

12
Dodaj komentarz

5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Anka

2,2 mln zł na targowisko, na które przychodzi garstka ludzi, a jeszcze mniej tam handluje? To chyba jakaś pomyłka redakcji!? Czego brakuje obecnemu targowisku? Nie mieszczą się tam handlowcy czy kupujący, nie ma zadaszeń, WC, utwardzonego placu? Czy w tej gminie nie można lepiej wydać takich pieniędzy?

mila

Kamienice się walą ludzi na głowy a oni k…..wa targ przebuduja następne pieniądze w błoto pójdą

Agata

Nie wiecie że ten brukowiec redaguje opozycyja i zapomniała napisać iż milion złotych pochodzić będzie dofinansowania do budowy targowiska czyli połowa inwestycji

zzz

Ile by nie było tego dofinansowania, to wywalenie ponad 2 mln na targowisko, które nie jest w złym stanie i z którego mało kto korzysta, w rozsypującym się mieście to jakiś żart.

EwelinaS

Jeszcze nie zauważyłaś, że cała gmina jest w opozycji oprócz rodziny Alicji B i osób od niej zależnych, które trzymają się na stołkach bo nie warto poświęcać pensji i się wychylać. A co robią za jej plecami – lepiej nie mówić.

Adam

‚Najwięcej, bo aż 2 mln 200 tys. zł kosztować będzie przebudowa targowiska miejskiego w Ziębicach. Część kosztów Gmina planuje pokryć z dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. ” Proponuję nauczyć się czytać z zrozumieniem.

Marzenka

Powyzszy tekst, to po prostu streszczenie fragmentow sesji. Nie ma tu zadnej stronniczosci, suche fakty. Straszna zawisc z Pani wychodzi. Jak dla mnie to super gazeta. W koncu jakas rzetelna prasa w tej ziebickiej dziurze.

Piotr

Kolejny Level „Referendarza” tylko teraz w internecie…ale słowo pisane na tym samym poziomie…Jak wygrają wybory info ziebice będzie jak obecne wiadomości TVP

Tadeusz

Jak jest w Ziebicach, tak to opisane w gazecie. Gdyby bylo wiecej sukcesow Gminy, to było by o czym pisac, a ze wladza nieudolna i bez pojecie rządzi, to dobrze, ze sie to naglascia. Ot to. Wszystko w temacie

Bomba

1,5 mln na Kościół a przepraszam co w nim ma być, opera???

Halina

to musi być chyba jakaś pomyłka. 1, 5 mln na remont sali byłego ogólniaka ? Wybudujcie wreszcie porządną halę sportową. Bo jesteśmy jak III Świat pod tym względem.

Alex

Jak dobrze ze tylko na odleglosc moge sie przygladac co sie tam u was dzieje !!!