Gustujemy w powieściach obyczajowych, romansach i kryminałach

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ziębicach przeliczono czytelników. Okazało się, że w ubiegłym roku było ich 1301 (o 92 mniej niż w 2016 r.), a wśród nich nieco ponad 500 to osoby poniżej 20. roku życia!

Pomimo spadku liczby czytelników wzrosła liczba wypożyczeń. Z jednej strony wynika to z częstszych i bardziej regularnych odwiedzin biblioteki, zwłaszcza w Ziębicach, z drugiej zaś – z bardziej liberalnego podejścia odnośnie kwestii liczby egzemplarzy wypożyczanych za jednym razem. Bibliotekarze przyznają, że przymykają oko zwłaszcza w przypadku czytelników wyjeżdżających do pracy za granicę, którzy potrzebują większej liczby książek by mieć kontakt z ojczystą mową.

Na koniec ubiegłego roku księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ziębicach wraz z jej filiami (w Czerńczycach, Henrykowie, Lubnowie, Niedźwiedniku, Starczówku i w Witostowicach) liczył 60641 woluminów, z czego ponad 1/3 znajduje się w placówce w Ziębicach. W ciągu całego roku wypożyczono aż 27 880 książek (o 317 więcej niż w 2016 r.), z czego 14 700 w samych Ziębicach (o 779 więcej niż w 2016 r.).

Warto dodać, że nasza Biblioteka może pochwalić się 1515 nowo zakupionymi pozycjami, spośród których 350 wzbogaciło księgozbiór w Ziębicach, a pozostałe trafiły do filii. Książki udało się zakupić m.in. dzięki dotacji w wysokości 9 tys. zł otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciekawostką jest to, że porównując rok 2017 z rokiem 2016 okazuje się, że trendy czytelnicze nie uległy zmianie. Największym „wzięciem” cieszyły się powieści obyczajowe, romanse i kryminały, natomiast do najpopularniejszych pisarzy należeli: Katarzyna Michalak, Krystyna Mirek, Katarzyna Berenika Miszczuk, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Camilla Lackberg, Tess Gerritsen i Nicholas Sparks.

 

fot. Agnieszka Rzepka

 

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ania

Fajnie by było gdyby biblioteka miała katalog on-line i wtedy każdy czytelnik mógłby sprawdzić, czy dana książka jest dostępna. I mógłby zamówić. To już standard.