Przedszkolaki walczą o szachowe Grand Prix Ziębic

We wtorkowy poranek, 5 maja, w Ziębickim Centrum Kultury odbył się kolejny już Turniej Szachowy pod nazwą Finał Grand Prix Ziębic o Puchar Burmistrza Ziębic.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą w podziale chłopcy-dziewczęta oraz według wieku. Grały dzieci w wieku 5-10 lat, które reprezentowały gminne placówki oświatowe: szkoły podstawowe – nr 2 i nr 4 w Ziębicach, Zespół Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu oraz Przedszkole na Orlej Polanie, które było pomysłodawcą i organizatorem tego sportowego wydarzenia. Łącznie w Turnieju udział wzięło 64 młodych szachistów.

Rozgrywki prowadzone były w systemie szwajcarskim, sześciorundowym, zgodnie z kodeksem FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej). Spotkaniu młodych szachistów przewodził arbiter Kazimierz Szydełko.

W kategorii dziewcząt urodzonych do roku 2010 i młodszych zwyciężyła Milena Regner. Drugie miejsce zajęła Julita Zych, a trzecie – Maja Szydłowska. Wszystkie dziewczynki reprezentowały Przedszkole na Orlej Polanie. Wśród chłopców w tym samym wieku najlepszy okazał się Jakub Pawlak – także z Przedszkola na Orlej Polanie, stopień niżej na podium stanął Marcel Rawski z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, a trzeci w rankingu był Szymon Pietraś reprezentujący także ZSiP w Niedźwiedziu.

W starszej grupie wiekowej z roku 2008/2009 – wśród dziewcząt najlepsze okazały się: Martyna Wójcik z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu oraz reprezentująca tę samą placówkę Karolina Bosiak. Trzecie miejsce zajęła Lena Skotnicka – także z ZSiP w Niedźwiedziu. Pierwsze miejsce wśród chłopców zajął natomiast Maciej Szwarc z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu, a kolejne: Gabriel Prytuła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach oraz Jakub Książczyk z Zespołu Szkół i Przedszkoli w Niedźwiedziu.

Po wtorkowych rozgrywkach IV kategorię Polskiego Związku Szachowego otrzymali: Maciej SzwarcKarolina BosiakMarcel RawskiJakub PawlakPaweł Blicharski, Natalia MorawiecJulita ZychSzydłowska Maja, zaś V kategorię zdobyli: Szymon PietraśMateusz BłaszczykAlan ZiemlewskiKacper RzepaJuliusz Odrowąż, Colin DąbekAleksander PopielJakub Jędrasiewicz, Wojciech Zając, Paula GancarzMarika FitakZuzanna ZbiegHelena PukałoJulia SzulinMateusz JaroszGabriel PrytułaIgor GalikLena SkotnickaDominika Gicala, Jakub Książczyk oraz Martyna Wójcik.

Dotychczas, w trzech odbywających się w ramach Grand Prix turniejach, czołówka w starszej grupie wiekowej dziewcząt wygląda następująco: Martyna Wójcik (14,5)Lena Skotnicka (9) – obie reprezentują ZSiP w Niedźwiedziu oraz Dominika Ciastowicz (5,5) z SP2 Ziębice. Z kolei wśród chłopców najwięcej punktów zgromadzili: Maciej Szwarc (15) z ZSiP w Niedźwiedziu, Igor Galik (11,5) z SP nr 2 w Ziębicach oraz Jakub Książczyk (11) z ZSiP w Niedźwiedziu.

W grupie młodszej wśród dziewcząt dotychczas najlepiej radziły sobie Julita Zych (13,5)Milena Regner (13) oraz Maja Szydłowska (9,5) – wszystkie z Przedszkola na Orlej Polanie w Ziębicach. Natomiast wśród chłopców prowadzi Jakub Pawlak (16,5) z Przedszkola na Orlej Polanie, drugi jest Marcel Rawski (14) z ZSiP w Niedźwiedziu, a trzeci – Juliusz Odrowąż (13) z SP nr 4 w Ziębicach.

 

Galeria zdjęć
fot. Agata Antczak

 

Dodaj komentarz