Komu powierzyć opiekę nad budynkiem, w którym mieszkam? Profesjonalistom!

W gminie Ziębice, a zwłaszcza w samych Ziębicach oraz Henrykowie, jest wiele budynków wielorodzinnych. Część znajdujących się w nich mieszkań jest własnością Gminy (tzw. lokale komunalne), a część to tzw. mieszkania własnościowe, które zostały już od Gminy wykupione. Zarządcą większości tych budynków jest Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o., przy czym nie jest on ani jedynym, ani wyłącznym zarządcą działającym na naszym terenie.

Co robi zarządca nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej?

Wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzą wspólnotę mieszkaniową. Zarządca nieruchomości takiej wspólnoty wykonuje tzw. czynności zwykłego zarządu. Składa się na nie m.in. prowadzenie dokumentacji technicznej budynku, organizowanie wykonywania napraw i konserwacji budynku i instalacji, monitorowanie awarii wraz z ich usuwaniem, utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w obrębie nieruchomości, czyli dbanie o tzw. części wspólne budynku (np. klatki schodowe), a także wokół nieruchomości (w tym odśnieżanie chodników i terenów przyległych).

Zarządca nieruchomości odpowiada również za terminową kontrolę stanu technicznego budynku. W skład tych czynności wchodzi między innymi systematyczne sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych. Ponadto przeglądowi podlega także instalacja elektryczna i gazowa znajdująca się w obiekcie.

A ponadto…

Zarządca prowadzi także sprawy księgowe wspólnoty mieszkaniowej, rozlicza współwłaścicieli i w razie potrzeby windykuje należności. Do jego obowiązków należy również zwoływanie rocznych zebrań ogółu właścicieli lokali. Może ponadto reprezentować wspólnotę w kontaktach z administracją publiczną, usługodawcami itp.

Dobry zarządca doradzi ponadto, jakie prace remontowe czy konserwacyjne można wykonać w danej chwili, aby uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości i zaoferuje usługi firm, które przeprowadzą prace profesjonalnie i po atrakcyjnej cenie.

Zarządca może też pomóc w pozyskaniu zewnętrznych środków finansowych na remonty nieruchomości, np. w postaci kredytów, dofinansowań czy dotacji.

Wachlarz czynności zwykłego zarządu można poszerzyć za zgodą wspólnoty mieszkaniowej.
Czy można zmienić zarządcę swojej nieruchomości?

Jeśli zarządca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, jest za drogi lub po prostu chcemy go zmienić z innych względów, zawsze jest taka możliwość. W małych wspólnotach (do 7 lokali włącznie) w takiej sytuacji potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, a we wspólnotach dużych (powyżej 7 lokali) decyzja w sprawie zmiany zarządcy powinna zapaść w formie uchwały podjętej większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości ich udziałów w nieruchomości.

Z reguły nowo wybrany zarządca podejmuje się wykonania wszystkich związanych z tym czynności włącznie z przejęciem nieruchomości wraz z jej dokumentacją techniczną, eksploatacyjną i księgową od dotychczasowego zarządcy.
Jakie kroki trzeba podjąć, aby zmienić zarządcę?

Jak już zostało wspomniane, proces zmiany zarządcy zależy od wielkości wspólnoty, ale także sposobu sprawowania w niej zarządu. Dlatego też warto skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą, która zatrudnia licencjonowanych zarządców nieruchomości, ponieważ tacy profesjonaliści samodzielnie przeprowadzą proces zmiany zarządcy tak, aby była ona dla mieszkańców danej nieruchomości kompletnie nieodczuwalna.

Umiejętny wybór nowego zarządcy nieruchomości może sprawić, że wiele spraw lokatorskich stanie się łatwiejszych, a obsługa tańsza. Każda wspólnota ma swój charakter, w każdej z nich należy uwzględnić różne potrzeby jej współwłaścicieli. Dobre firmy zarządzające nieruchomościami oferują swoim klientom ofertę dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb.

 

fot. Agnieszka Rzepka

REKLAMA

 
8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Zarządca

Czy ten artykuł jest sponsorowany przez firmę której reklama jest wyświetlana na stronie????

anna

Wprost przecież nic nie jest napisane, a każdy może sobie wybrać kogo chce…o ile jest świadomy oczywiście, że może…bo w ziębicach większość ludzi myśli, że np od ZUKu odejść nie może…
ja osobiście polecam firmę Partner, jestem klientką i wszystko jest na czas, rozliczenia itp. A uchyby wody po kilka zł, a nie tysięcy jak nalicza ZUK z kosmosu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vis

40 cm nad Pani postem jest reklama wspomnianej firmy. Nie mam nic do reklam, rozumiem też że portal musi z czegoś się utrzymywać. Są jednak standardy dziennikarstwa które obowiązują wszystkich.

Antoni

A co za różnica czy artykul jest sponsorowany czy nie i ewentualnie przez kogo? Kazdy ma prawo sie reklamowac. Nie wiem o co te dziwne pretensje?

Zofia

ZUK już dawno zszedł na psy… Uciekajcie ludzie stamtąd póki czas… U dobrego zarządcy dopiero zobaczycie jak może być. Bedzie robił to o wy chcecie, a nie co jemu sie podoba. Nasz budynek niedawno odszedł od ZUKu i właściciele sa bardzo zadowoleni z tej zmiany. Nie ma się czego bać, dobry zarządca wam wszystko załatwi bez problemu.

piotr obserwator

Dobre pytanie w artykule co robi ZUK na nieruchomosci odpowiedz NIC prucz podnoszenia oplat jak by bylo inaczej efek byloby widac po samych budynkach ,dlaczego , brak pieniedzy

Jola

Polecam zarząd wspólnoty mieszkaniowej SEZAM z Ząbkowic Śl. Sprawdzeni, od wielu lat zarządzają nieruchomościami.

Muniek

Po co brac zarzadce dla budynku położonego w Ziębicach az z Zabkowic? W Ziębicach sa zarzadcy wcale nie gorsi od tych dzialajacych w innych miastach, rzekł bym że nawet sa lepsi. Poza zukiem sa chyba dwie ziebickie firmy, wiec jest z czego wybierac. Z tego co sie orientuje calkiem dobrze sobie radza. Ale jak zwykle w Ziebicach nie docenia sie tego, co jest tylko szuka gdzies na zewnatrz. Dziwne miasto i podjecie.