Ekspresowa sesja Rady Miejskiej
Pierwsza sesja po nieudanym referendum w sprawie odwołania burmistrza Ziębic trwała zadziwiająco krótko. Była zwołana na wniosek burmistrza Ziębic, a w porządku obrad zawierała tylko jedną uchwałę.
Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Majewska-Stolarek podziękowała mieszkańcom za udział w referendum. Zaapelowała także o współpracę Rady Miejskiej i Burmistrza: – Szukajmy tego co nas łączy i odrzućmy to, co nas dzieli – mówiła, dodając: – Zapewniam Państwa, że Rada Miejska będzie podejmować dalsze kroki, aby przekonywać burmistrza Ziębic do współpracy i dialogu, którego brak doprowadził do referendum.
W sesji, która odbyła się 12 grudnia wzięło udział 13 radnych, a także zastępca burmistrza Tomasz Bafia, skarbnik Gminy Anna Słowik oraz sołtysi. Na sali nie była obecna Alicja Bira, burmistrz Ziębic.
Na początku obrad radny Marek Kuriata zawnioskował o wprowadzenie do porządku sesji dwóch projektów uchwał: w sprawie rozpatrzenia petycji rodziców i opiekunów dzieci do lat 3 mieszkańców gminy Ziębice oraz niepublicznego żłobka „Tuptuś” oraz w sprawie rozpatrzenia skargi Stowarzyszenia Lokalna Grupa działania „Qwsi” na wykonywanie zadań przez dyrektora Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.
Obrady rozpoczęły się od rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków od środków transportu. Skarbnik Gminy Anna Słowik, zwięźle wyjaśniła, że w uchwale z 27 października 2016 r. w przypadku stawek dotyczących autobusów, w podziale stawek odnośnie liczby miejsc do siedzenia zabrakło doprecyzowania „poza miejscem kierowcy”. Wysokość stawek nie zmieniła się. Za wprowadzeniem tej kosmetycznej zmiany wszyscy obecni radni zagłosowali jednogłośnie.
Następnie rozpatrzono dwie nowo wprowadzone do porządku obrad uchwały. Radny Marek Kuriata, jako przewodniczący Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa, wyjaśnił, że do Biura Rady wpłynęła petycja rodziców i opiekunów dzieci do lat 3 mieszkańców gminy Ziębice oraz niepublicznego żłobka „Tuptuś” mieszczącego się w Wigańcicach. Przedmiotem petycji było wsparcie finansowe tej niepublicznej placówki poprzez udzielenie jej dofinansowania z budżetu Gminy. O ile w gminie funkcjonuje uchwała dotycząca udzielenia dotacji celowej na niepubliczne szkoły (takie jak np. szkoła w Lubnowie), na jej mocy takiego wsparcia niepubliczne żłobki otrzymać już nie mogą. Uchwała zatem jest niezbędna, aby możliwe było podjęcie dalszych kroków zmierzających do wsparcia rodziców dzieci uczęszczających do takich placówek, jak ta w Wigańcicach. Mimo zarzutów wobec przewodniczącego Komisji o to, że projekt uchwały został przygotowany niezgodnie z procedurą, uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Kolejnym punktem w porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Qwsi” na wykonywanie zadań przez dyrektora Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Stowarzyszenie LGD „Qwsi” zarzuciło w niej niewłaściwe oprowadzenie grupy dzieci przez pracownicę Muzeum. Radni, po przeanalizowaniu dostępnych materiałów, w tym m.in. zapisu monitoringu Muzeum oraz wyjaśnień dyrektora Muzeum, skargę uznali za bezzasadną. Za przyjęciem uchwały radni zagłosowali jednogłośnie.
Sesja zakończyła się po ok. pół godzinie.
fot. Agnieszka Rzepka
Dodaj komentarz