Wielkie odliczanie do Orszaku Trzech Króli

Nieco ponad dwa tygodnie pozostały do Orszaku Trzech Króli, największych ulicznych jasełek na świecie. W roku 2015 oraz 2016 miały one także swoją ziębicką edycję i spotkały się z akceptacją i zainteresowaniem lokalnej społeczności. Jak będzie 6 stycznia 2017 r.? O przygotowaniach do Orszaku oraz o jego idei rozmawiamy z koordynatorką akcji – Katarzyną Kolegą, dyrektorem Przedszkola Na Orlej Polanie w Ziębicach, które jest organizatorem przedsięwzięcia.

Czy w tym roku Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicami Ziębic?

katarzyna_kolegaW 2017 r. już po raz trzeci Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Ziębic, aby dotrzeć do Betlejem i pokłonić się Dzieciątku. W Polsce już dziewiąty raz. Ostatni komunikat jaki otrzymaliśmy z Fundacji Orszak Trzech Króli mówi o tym, że do organizacji Orszaku zgłosiło się ponad 500 miejscowości w Polsce i za granicą. Przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok i gości w najbardziej odległych zakątkach świata – w tym roku np. w Ekwadorze.

Jaka jest idea tego przedsięwzięcia?

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”, „Zwiastowanie Pasterzom”. Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, oddolna impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym.

Celem imprezy jest promocja postawy obywatelskiej, poczucia więzi z miastem i uczczenie święta. Cele te są realizowane poprzez umożliwienie wielu obywatelom wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu ulicami miasta i włączenie się do grona kolędników poprzez włożenie tekturowych koron na głowę. W okresie Bożego Narodzenia kolędy w sposób szczególny łączą rodziny i całe społeczności. Wspólny śpiew jest głównym elementem Orszaku, który ponadto jest przedstawieniem teatralnym. Aktorami są dzieci, uczniowie szkół, nauczyciele i rodzice. Impreza ma charakter edukacyjny. Przemarsz króli i ich orszaków kończy się przy stajence, gdzie rozpoczyna się wspólne kolędowanie. Orszaki królewskie są niezwykle kolorowe i interesujące. W każdej miejscowości, która organizuje Orszak wygląda to zupełnie inaczej.

Znajdą się pewnie przeciwnicy i maruderzy, którzy będą protestować przeciw temu wydarzeniu i jego formie. My w swoim założeniu chcemy przywrócić radosną tradycję wspólnego kolędowania do przestrzeni publicznej oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych, dlatego tak bardzo zachęcamy do udziału całe rodziny z dziećmi – małymi, nawet tymi w wózkach, i tymi starszymi.

Czy podobnie jak w ubiegłych latach organizatorem Orszaku jest Przedszkole Na Orlej Polanie?

Głównym Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia w naszym mieście jest Przedszkole Na Orlej Polanie, ale nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie sami przy tak wielkim przedsięwzięciu. Wspiera nas Urząd Miejski, Ziębickie Centrum Kultury, Gminne Centrum Edukacji i Sportu. Pomagają nam różne instytucje i służby porządkowe. Orszak to duże logistyczne przedsięwzięcie. Nad całym przebiegiem czuwa Fundacja Orszak trzech Króli z siedzibą w Warszawie.

My jako organizatorzy lokalnego Orszaku jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasad i wytycznych, które stawia Fundacja – ma to na celu dbałość o przekaz i wartość przedsięwzięcia. Orszak jest inicjatywą ludzi świeckich. Nie wykorzystujemy Orszaku do akcji społecznych i politycznych, Orszak nie jest też demonstracją ani manifestacją sprzeciwu, ani niczyjego poparcia – jest zaś świętowaniem Bożego Narodzenia, najstarszego święta chrześcijaństwa. Staramy się, aby nie pozwolić na rozmycie ewangelicznego przekazu jasełek. Orszak jest amatorski, przynajmniej w swoim aktorskim, teatralnym aspekcie, dlatego angażujemy chętnych, co podnosi zaangażowanie dzieci, młodzieży, i dorosłych. Nie ukrywam, że to trudne zadanie, gdyż opór przed publicznymi występami ma każdy z nas. Najważniejsze jednak, żeby chciało nam się chcieć zrobić coś dla siebie, dla innych i dla naszej lokalnej społeczności.

Ile łącznie osób pracuje nad tegorocznym wydarzeniem?

Orszak Trzech Króli to praca wielu osób. Zaangażowana jest w to przedsięwzięcie cała społeczność przedszkolna. U nas Orszak zaczyna już „żyć” od października. Wtedy zaczynamy przygotowania. Pomaga wiele osób także spoza Przedszkola, są to nasi absolwenci, znajomi, przyjaciele, uczniowie i nauczyciele ziębickich szkół czy Ziębickie Bractwo Rycerskie. Gdybym miała podać liczbę osób… myślę, że około stu osób jest zaangażowanych w ziębicki Orszak.

Czy jeszcze poszukujecie wolontariuszy?

Tak, cały czas wolontariusze mile widziani. Zapraszamy wszystkie chętne osoby, które chciałyby nas wspomóc. Muszę przyznać, że spotykamy się z dużą życzliwością. Mieszkańcy wspomagają nas np. swoimi transportem do przewozu dekoracji i strojów. Zdarzyło się też, że pewna mieszkanka Ziębic wraz ze swoimi wnukami, będąca pod wrażeniem rozmachu uroczystości, przyniosła do przedszkola kilkanaście metrów materiału na stroje. Niektórzy aktorzy biorą udział już trzeci raz, sami zgłaszają się, a nawet obsadzają w rolach. Życie weryfikuje różne sytuacje i tak na przykład dotychczasowe diabełki będą Świętą Rodziną.

Jak wyglądają przygotowania i na jakim są etapie?

Przygotowania są na ostatniej prostej, ale nie możemy jeszcze powiedzieć, ze na finiszu. Jeszcze dużo pracy przed nami. Najważniejszy etap zbliża się bardzo szybko. Obecnie mamy obsadzone już prawie wszystkie role, ale wciąż poszukujemy jeszcze chętnych. Budujemy dekoracje i szyjemy kostiumy. Odbyły się spotkania ze służbami porządkowymi i omówiliśmy sprawy bezpieczeństwa uczestników, bo bezpieczeństwo to najważniejsza dla nas kwestia. W tym roku jest trochę więcej pracy ze względu na zmianę organizacji ruchu w obrębie Rynku. Powoli z wielkim optymizmem zbliżamy się do Betlejem!

Czego można się spodziewać w tym roku? Będą jakieś nowości?

W tym roku będzie trochę inaczej. Scenariusz Orszaku Trzech Króli w roku 2017 nawiązuje do prawd biblijnych o stworzeniu świata i o życiu pierwszych ludzi w raju. Wraz z Trzema Królami wyruszymy w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju. Zobaczą upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie i zaprowadzą ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze. Tegoroczny orszak różni się scenami od poprzednich. Dodam jeszcze, że scenariusz jest obowiązujący w całej Polsce, dlatego każdy Orszak jest tematycznie podobny, następują nieliczne modyfikacje, organizatorzy dopasowują scenariusz do swoich możliwości.

Warto tez wspomnieć, że hasło tegorocznego Orszaku to zawołanie franciszkańskie: Pokój i Dobro. Pomysł nowego scenariusza zrodził się z pragnienia jedności z Ojcem Świętym. Ojciec Święty Franciszek skierował do nas Encyklikę Laudato si – W trosce o wspólny dom – o szacunku dla świata i przyrody oraz o roli człowieka, który ma ten świat zachować dla przyszłych pokoleń.

Czy mieszkańcy, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w organizację, mogą się w jakiś sposób przyczynić do powodzenia tego projektu?

Zachęcamy wszystkich rodziców do tego, aby przebrać swoje pociechy za damy dworu, pasterzy, aniołki czy rycerzy. My ze swojej strony dysponujemy 120 strojami dla poszczególnych Orszaków. Zapraszamy do Ratusza Miejskiego od godz. 11:00 – tam będzie wydawanie strojów, wielka przebieralnia i garderoba. O godz. 11:20 formujemy Orszaki ruszamy do Bazyliki na Mszę Świętą. Bezpośrednio po Mszy rozpoczynamy wędrówkę do Betlejem.

Jak co roku apelujemy do mieszkańców Rynku o przestawienie samochodów od godz. 9:00. W tym czasie będzie otwarty plac targowy, gdzie będzie można przestawić pojazdy. Jest to duży problem na trasie całego Orszaku, jednak mamy zapewnienia Straży Miejskiej, że uda się to wszystko dobrze przeprowadzić. Właściciele pojazdów z reguły starają się stanąć na wysokości zadania, ale apelujemy do wszystkich. Jak wspomniałam wcześniej, bardzo ważną sprawą jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Poszczególne sceny będą ustawione na podwyższeniach, staramy się aby wszystko było widoczne i tu prośba, aby nie przepychać się i nie biec do przodu ani na skróty. Na zakończenie przygotowujemy ciepłą herbatkę i słodkości dla wszystkich uczestników.

Rozmawiała: Agnieszka Rzepka

fot. archiwum Katarzyny Kolegi

 

Dodaj komentarz